Izvor: S media, 17.Jun.2009, 20:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U sukobima u Somaliji 22 mrtvih
Najmanje 22 osobe poginule, medju kojima i šef policije u Mogadišu, u žestokim sukobima islamističkih pobunjenika i vladinih snaga u somalskoj prestonici.
Zamenik direktora bolnice Medina u Mogadišu Dahit Dere izjavio je za agenciju Rojters da je ta bolnica primila 50 povredjenih.
Mnoge gradjane su pokosili zalutali meci, a u sukobima je život izgubio i šef policije Mogadiša Ali Said.
Do današnjih sukoba je došlo pošto su vladine snage napale pobunjenike >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << u Mogadišu, što je poslednja u seriji akcija vladinih snaga da proteraju pobunjenike iz prestonice.
Očevici tvrde da je samo u jednoj kući u Bakara Marketu, uporištu pobunjenika, granata usmrtila osam ljudi, kao i da su vodjene žestoke borbe u oblasti Hodan.
Pobunjenici povezani sa terorističkom mrežom Al Kaida pojačali su početkom maja napade na somalijsku vladu, u pokušaju svrgavanja predsednika Šeika Šarifa Ahmeda, a u žestokim sukobima, od tada, poginulo je blizu 300 ljudi, navela je britanska agencija.
Somalski premijer Omar Abdirašid Ali Šarmarke izjavio je da se samo u Mogadišu nalazi najmanje 500 boraca, čije prisustvo predstavlja opasnost po čitav region.
"Neki zvaničnici Al Kaide, srednji po rangu, došli su u zemlju i žele da naprave bazu u Somaliji. Ukoliko oni uspeju da preuzmu kontrolu u Somaliji, stvoriće haos na kontinentu", rekao je somalski premijer Rojtersu u Najrobiju.
Islamistička grupa Al Šabab do sada je odolevala pokušajima somalske vlade da protera njene borce iz prestonice, koji zajedno sa svojim saveznicima iz grupe Hizbul islam kontrolišu veći deo južne Somalije koji se graniči sa Kenijom, kao i delove centralne Somalije.






