Izvor: Mondo, 09.Sep.2012, 21:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U seriji napada u Iraku 71 mrtav
U nizu od preko 25 napada širom Iraka u poslednja dva dana poginulo je 71 osoba, a ranjeno je više od 250, saopštili su danas irački bezbednosni i zdravstveni zvaničnici.
Nasiljem je pogođeno najmanje 11 gradova širom Iraka. Još niko nije prihvatio odgovornost za napade, a bezbednosne snage česta su meta iračkog ogranka Al kaide.
Poslednji talas nasilja povećao je na 86 broj poginulih u napadima od početka ovog meseca, prenosi AFP.
U najtežem od >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << tih napada danas su eksplodirale dve auto-bombe na pijaci blizu šiitskog hrama Imam Ali al-Šarki na jugu Iraka. U tim eksplozijma poginulo je 14, a ranjeno 60 ljudi.
U drugom napadu naoružani napadači su sinoć otvorili vatru na kontrolni punkt iračke armije blizu Balada, severno od Bagdada, posle čega je usledila eksplozija bombe kada je stiglo vojno pojačanje.
Poginulo je 11 vojnika, među kojima dva oficira, a osam je ranjeno.
Jutros oko 7:30 sati po lokalnom vremenu eksplodirao je automobil-bomba na parkingu kod zadnje kapije državne naftne kompanije, oko 15 kilometara od Kirkuka, na severu Iraka. Poginulo je sedam, a ranjeno 17 ljudi, navodi AFP.
Napadi manjeg intenziteta zabeleženi su u devet drugih iračkih gradova, uključujući Bagdad.
U naselju Husenija u istočnom delu Bagdada od eksplozija bombi postavljenih kraj puta poginuli su policajac i slučajni prolaznik, dok je povređeno osam osoba.
Od eksplozije automobila bombe u gradu Basri poginule su tri, a ranjene su 24 osobe.
Od eksplozije automobila bombe u Tal Afaru, severozapadno od Bagdada poginula su dva slučajna prolaznika, a sedam je ranjeno.
Od eksplozija automobila bombi u provinciji Majsan na jugu Iraka poginulo je pet, a ranjeno 40 osoba ispred šiitskog hrama Imam Ali al Šarki.
Od eksplozije bombe postavljene kraj puta u Tadžiju severno od Bagdada poginule su dve osobe, a 11 je povređeno.
Od eksplozija u sunitskim gradovima Havidža i Ar Rijad ranjeno je sedam osoba.
U mestu Tuz Kormato nedaleko od Kirkuka od eksplozije automobila bombe poginule su četiri, a ranjena je 41 osoba.
U samom gradu Kirkuku odjeknule su tri eksplozije, dva automobila bombe i jedna postavljena kraj puta, od koje je poginulo sedam, a ranjeno oko 70 osoba.
Kirkuk je već dugi niz godina u središtu tenzija.
Irački Arapi, Kurdi i Turkmeni polažu pravo na udeo u ovoj naftom bogatoj teritoriji.
(MONDO/agencije, foto: Tanjug/AP/Nabil al-Jurani)









