Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Avg.2025, 13:31
U ravnicama Vojvodine, među žitnim poljima i plitkim barama, bele rode su odavno postale simbol života i obnove (AUDIO)
Ove ptice selice, koje se svake godine u proleće vraćaju sa juga Afrike, sve češće nalaze dom i u neposrednoj blizini naselja – pa čak i na mestima koja na prvi pogled i ne deluju nimalo prirodno. Jedno takvo neobično stanište nalazi se u Novom Sadu, na stubovima nedovršenog tržnog centra „Rodić“. Na toj betonskoj konstrukciji, prepuštenoj zubu vremena, bele rode su pronašle utočište i mesto za gnežđenje. I to ne u malom broju – prema najnovijim podacima, broj gnezda i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << mladunaca ove godine je značajno veći nego ranijih sezona.
Još od 2014. bilo je zabeleženo samo jedno gnezdo, dok je 2020. godine broj porastao na 23. Na stubovima su 2023. bila čak 52 gnezda – a ove godine, broj parova i mladih ptica je još veći, što ukazuje na uspešno i za same ornitologe iznenađujuće prilagođavanje i opstanak ove vrste čak i u urbanim sredinama.
Šta taj trend znači za bele rode, ali i za naše shvatanje suživota sa prirodom, ispričala nam je Kristina Milošević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Šta je razlog ovakvog porasta i kakvu simboliku rode danas imaju u savremenom, urbanizovanom okruženju, šta su to rode izabrale kao temelj za svoja gnezda i zašto baš na tom mestu:
Rode su, prema verovanju, simbol blagostanja i rođenja novog života. Otuda i priče iz davnina da rode donose bebe, spuštajući ih kroz odžak ili prozor, čime usrećuju porodicu. Ovaj mit u bajci “Rode” iz 1838. godine oživeo je danski pisac Hans Kristijan Andersen, tako da se ova priča provlačila kroz ceo 19. vek.
Prisustvo roda je znak bogatstva prirode i zdravog okruženja. Rode nam nesebično pomažu i u samom čišćenju prirode. A čime se to rode hrane?
U mnogim mestima Vojvodine, počev od nadaleko čuvenog sela Taraš u Banatu, koje je 2015. godine osvojilo i titulu Evropskog sela roda, primetan je povećan broj gnezda belih roda. Ravnica, vlažna staništa i povoljniji klimatski uslovi samo su neki od faktora povećanja brojnosti. Rode se neretko mogu videti na banderama, odžacima i krovovima kuća, gde vredno donose hranu mladuncima, koji su već spremni i za prvi let. Uskoro će i jesen, a tad ih čeka i daleki put na jug. Potrudimo se da ih zaštitimo i omogućimo im normalnu reprodukciju i produženje vrste, kaže Kristina:
Prisustvo belih roda u sve većem broju nije samo vizuelni ukras naših sela i gradova — to je i pokazatelj zdravog eko-sistema. Rode se, kao što smo čuli, pretežno hrane insektima, glodarima, žabama i ostalim malim životinjama koje nalaze u plitkim barama, na livadama i obodima naselja. Kada ima dovoljno hrane i sigurnih mesta za gnežđenje, one ostaju – i donose sa sobom jasnu poruku: ova godina je bila dobra za prirodu.
Rode su, na neki način, naš saveznik — u borbi protiv štetočina ali i u očuvanju ravnoteže u prirodi. A, možda nas, s vremena na vreme, podsete i na nešto više: da su mir, postojanost i povratak kući vrednosti koje i mi, poput njih, uvek tražimo.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





