Izvor: Kurir, 29.Sep.2010, 20:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U SUBOTU I ZVANIČNO KRAJ PRVOG SVETSKOG RATA
LONDON - Prvi svetski rat će se zvanično završiti u subotu, 2. oktobra, 92 godine pošto je utihnulo oružje, kada Nemačka bude otplatila i poslednju tranšu reparacija koje su joj saveznici nametnuli Versajskim sporazumom.
Isplatom poslednje rate od 94 miliona dolara biće izmiren dug koji je predstavljao cenu za jedan svetski rat i osnov za pokretanje drugog. Prema Versajskom sporazumu, zaključenom 28. januara 1919. godine, Nemačka je bila prinuđena da plaća reparacije ratom >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << opustošenoj Belgiji i Francuskoj kao i da saveznicima plaća deo troškova za vođenje dotad najkrvavijeg sukoba u kome je poginulo blizu deset miliona vojnika, piše londonski Telegraf.
Prvobitno je Nemačkoj odrezana kazna od 226 milijardi rajhsmaraka, ali je ta suma kasnije smanjena na 132 milijarde, što je u to vreme iznosilo oko 34 milijarde dolara. "U subotu će biti isplaćena poslednja tranša i Prvi svetski rat će konačno, barem na finansijskom planu, biti završen za Nemačku", piše najtiražniji nemački list Bild. Francuska, koja je bila opustošena ratom, najviše je insistirala da se Nemačkoj odreže što je veća novčana kazna.
Glavni predstavnik britanskog ministarstva finansija na mirovnoj konferenciji u Parizu, Džon Mejnard Kejnz, podneo je ostavku u junu 1919. u znak protesta protiv onog što je smatrao "nerazumnim" zahtevima. "Nemačka neće biti u stanju da sprovodi korektnu politiku ukoliko ne bude u stanju da sama sebe finansira", upozorio je on. Nakon kraha berze u oktobru 1929. godine, Vajmarska republika je ubrzo potonula u dugove. Četiri godine kasnije, Hitler je izabran za nemačkog kancelara.












