Izvor: B92, 11.Avg.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"U Iraku korišćene i napalm-bombe"

Vašington -- Piloti i komandiri američkih vazdušnih jedinica saopštili su da su tokom rata u Iraku često koristili napalm-bombe, koje su, prema tvrdnjama Pentagona, sasvim eliminisane iz naoružanja te zemlje 4. aprila 2001, javljaju američki i britanski mediji. Komandir Vazdušne grupe 11. mornaričke pešadije, pukovnik Džejms Ales, izjavio je za britanski dnevnik "Indipendent" da je prilikom bombardovanja mostova južno od Bagdada iz kokpita video stravično dejstvo napalm bombi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na iračku vojsku. On je rekao da generali "vole napalm-bombe zbog jakog psihološkog dejstva na neprijatelja". U listu "San Diego Union Tribune" je objavljeno da je i general-major Džim Amos potvrdio da su u Iraku napalm-bombe korišćene u "više navrata". Pentagon to i dalje demantuje, ali navodno priznaje da je u Iraku korišćena jedna slična bomba, "mark 77".

Upotreba napalm-bombi protiv civila je zabranjena Konvencijom Ujedinjenih nacija iz 1980, koju SAD nisu potpisale.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.