U Hjustonu u toku pogrebna ceremonija Džordžu Flojdu

Izvor: NoviMagazin.rs, 09.Jun.2020, 21:02

U Hjustonu u toku pogrebna ceremonija Džordžu Flojdu

U Hjustonu je u toku pogrebna ceremonija afroamerikanca Džordža Flojda posle koje će on biti sahranjen pored svoje majke u Perlandu u Teksasu.

Ceremonija se održava 15 dana posle Flojdove smrti koja je izazvala ogromne proteste protiv rasizma širom SAD i u svetu, prenose večeras svetski mediji.

"Vreme je da se slavi život", rekla je pastorka Mia Rajt u punoj crkvoj, gde se ispred kovčega okupila Flojdova porodica.

"Možda ćemo plakati, tugovati, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << ćemo pronaći utehu i nadu", rekla je ona na početku ceremonije.

Među prisutnima je i demokratski poslanik Al Grin, koji se obratio Flojdovoj porodici. "Ovo je izolovani trenutak u vremenu, ali trenutak koji će uticati na čitavu našu eru", rekao je Grin.

Ceremoniji kojoj u hjustonskoj crkvi prisustvuje nekoliko stotina ljudi - njegova porodica i prijatelji, ali i Al Šarpton, sveštenik i borac za ljudska prava, kao i gradonačelnik Hjustona Silvester Tarner, članica američkog Kongresa Šejla Džekson Li i drugi, preneo je Glas Amerike (Voice of America - VoA).

Na ceremoniji je puštena i video poruka demokratskog kandidata na predsedničkim izbora Džozefa Bajdena koji je rekao da je došlo vreme "za rasnu pravdu u SAD".

"Zbog čega se u ovoj naciji previše Afroamerikanaca ujutru budi sa svešću da bi u normalnim okolnostima mogli izgubiti život? Ne smemo okrenuti glavu. Misleći da se još jednom možemo oglušiti o probleme rasizma", rekao je Bajden tokom video obraćanja.

Ulice pred crkvom su ukrašene američkim zastavama dok je portret Džordža Flojda ukrašen cvećem.

Nakon crkvene službe, koja se održava u krugu porodice, prijatelja i dela predstavnika javnog života, Flojd će biti sahranjen na groblju u Perlandu u Teksasu gde će počivati pored svoje majke. Planirano je da kovčeg sa njegovim telom do groblja bude dopremljen kočijom.

Flojd (46) umro je 25. maja u Mineapolisu, posle intervencije belog policajca Dereka Čovina koji je prilikom hapšenja gotovo devet minuta držao koleno na Flojdovom vratu, uključujući dva minuta i 53 sekunde pošto je izgubio svest.

Dan posle njegove smrti u Mineapolisu su počeli protesti koji su se ubrzo proširili po celoj zemlji. Protesti su uglavnom mirni, posebno tokom dana, ali su u nekim gradovima bili obeleženi nasiljem i uništavanjem imovine, kao i preteranom upotrebom policijske sile.

Protesti protiv rasizma održani su i svetu.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.