U Beču je za život  najlepše

Izvor: Blic, 03.Maj.2009, 02:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Beču je za život najlepše

Uslovi života u Beču dospeli su ove godine na vrh rang-liste među 215 svetskih metropola. Time je austrijska prestonica potisnula Cirih i Ženevu koji su prošle godine zauzimali prvo i drugo mesto na ovom spisku, koji jednom godišnje objavljuje konsalting kompanija Merser. Prema ovoj studiji, Bagdad je i ove godine grad sa najlošijim kvalitetom života kao i prethodne godine, dok je od evropskih gradova najgore ocenjen beloruski Minsk.

Inače, među prvih deset gradova na >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << spisku sastavljenom po završetku Međunarodne uporedne studije o kvalitetu života u svetskim metropolama našla su se čak tri nemačka grada: Diseldorf, Minhen i Frankfurt na Majni.

Evropske metropole inače dominiraju na spisku gradova sa najvišim kvalitetom života, pri čemu je kao reper sa indeksom od 100 poena uzet grad Njujork. Kako je saopštila kompanija „Merser", kvalitet života je ocenjivan na osnovu 39 kriterijuma, pri čemu je u obzir uzeto i mišljenje radnika na privremenom radu u inostranstvu.

Među kriterijumima za ocenu kvaliteta života su politički, socijalni, ekonomski i ekološki aspekti, kao i faktori kao što su lična bezbednost i zdravlje, obrazovanje, saobraćajna infrastruktura i druge javne usluge. Stručnjaci tvrde da su uspon Beča do prvog mesta, pored ostalog, donele i najveće ocene za političku situaciju, kao i činjenica da u ovom gradu nije zabeležen nijedan teroristički napad u proteklih deset godina.

Nemački gradovi su odlično prošli i kada je reč o infrastrukturi – Minhen se nalazi na drugom mestu, odmah iza Singapura. „Infrastruktura gradova u Nemačkoj jedna je od najboljih u svetu", izjavio je Slagin Paraktil iz „Mersera". Treće mesto, ispred japanskih metropola Tsukuba i Jokohama, zauzeo je Kopenhagen. U ovoj kategoriji, nemački gradovi su zauzeli čak šest mesta među prvih 30. Pored Minhena, tu su se našli Diseldorf (6. mesto), Frankfurt na Majni (8. mesto), Hamburg (20. mesto), Nirnberg (27. mesto) i Berlin (29. mesto).

Infrastruktura je ocenjivana na osnovu kriterijuma kao što su snabdevanje električnom energijom i vodom, broj telefonskih priključaka i otvorenih e-mail naloga, mreža javnog prevoza, gustina saobraćaja i povezanost sa lokalnim aerodromima sa međunarodnim vezama.

Češka prestonica Prag ocenjen je kao najzgodnije istoènoevropsko mesto za život i našao se na 71. mestu kao i prošle godine. Od postkomunistièkih prestonica, Budimpešta je na 74. mestu, Ljubljana je na 78. mestu, Varšava 85. kao i prošle godine, a Bratislava se pomerila za tri mesta napred na listi i sada je 88.

Metropole sa najboljim kvalitetom života:

1. Beč (Austrija)

2. Cirih (Švajcarska)

3. Ženeva (Švajcarska)

4. Vankuver (Kanada)

5. Okland (Novi Zeland)

6. Diseldorf (Nemačka)

7. Minhen (Nemačka)

8. Frankfurt na Majni (Nemačka)

9. Bern (Švajcarska)

10. Sidnej (Australija)

11. Kopenhagen (Danska)

12. Velington (Novi Zeland)

13. Amsterdam (Holandija)

14. Brisel (Belgija)

15. Toronto (Kanada) Ljubljana prva u regionu

Ljubljana 78

Zagreb 103

Beograd 137

Skoplje 151

Sarajevo 157

U Beogradu se živi bolje

U Beogradu se, prema „Mer-serovoj" listi, sada bolje živi nego lane. Prema kvalitetu života (stanovanje, standard, infrastruktura, prirodna sredina...) glavni grad Srbije napredovao je za šest mesta (sa 143. na 137. ove godine).

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.