Izvor: B92, 27.Avg.2009, 20:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tuži SAD zbog torture
Vašington -- Mladi Avganistanac koji je oslobođen ove sedmice nakon skoro sedam godina zatočeništva u zatvoru Gvantanamo namerava da tuži vladu SAD zbog torture.
Mohamed Džavad je zatvoren 2002. pod otpužbom da je ispalio granatu na američko vojno vozilo u kome su povređena dva vojnika i avganistanski prevodilac, prenose agnecije. Džavadova porodica ističe da je on u to vreme imao samo 12 godina.
Američke vlasti su kasnije odlučile da njegovo priznanje ne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << može koristiti kao dokaz, utvrdivši da je iznuđeno "fizičkim zastrašivanjem i pretnjom smrću”, što se podvodi pod torturu, koju je američki predsednik Barak Obama zabranio čim je preuzeo dužnost.











