Izvor: NaDlanu.com, 16.Dec.2013, 13:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tuže IBM zbog učestvovanja u programu špijuniranja
Akcionari iz Luizijane tužili su kompaniju IBM zbog njihove uloge u američkom programu špijuniranja, što je dovelo do pada tržišta u Kini i finansijskih gubitaka.
Kako prenosi portal bug.hr, zastupnici akcionara IBM-a tužili su korporaciju zbog navodnog skrivanja, pa i pomaganja američkom programu masovnog nadzora na internetu, koji je otkrio Edvard Snouden.IBM je snažno lobirao u američkom Kongresu za zakon koji bi dopuštao deljenje podataka kompanije i njihovih korisnika širom >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << sveta sa američkom Agencijom za nacionalnu bezbednost (NSA), što je navodno dovelo do značajnih gubitaka kompanije na kineskom tržištu, i pada njene tržišne vrednosti za više od 12 milijardi dolara.U Fondu za penzije i pomoć saveznim šerifima iz Luizijane, koji je pokrenuo tužbu, veruju da je takvo ponašanje IBM-a nateralo kineske vlasti na ubrzano raskidanje ugovora, što je dovelo do finansijskih gubitaka u njihovom fondu.Rezultati IBM-a za treći kvartal ove godine za kinesko tržište pokazali su ukupan pad prodaje od 22 odsto, i pad prodaje hardvera od 40 odsto.Prihod kompanije za treći kvartal pao je za četiri odsto, što je lošije od predvidjanja analitičara.Kao odgovorni za ovakve rezultate u optužnici se imenuju glavna izvršna direktorka IBM-a, Virdžinija Rometi i finansijski direktor kompanije Mark Loughridž, koji ovog meseca odlazi u penziju.Kompanija IBM odbila je, za sada, da da bilo kakav komentar na ovu tužbu. Foto: Beta/AP Photo/Toby TalbotIzvor: Blic







