Tursko „ne” Briselu

Izvor: Politika, 15.Feb.2015, 16:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tursko „ne” Briselu

Turska je u poslednjem času odložila ranije dogovoreni zajednički sastanak sa poslanicima Evropskog parlamenta na kome je trebalo da se da se razgovara o tome kako da se ubrza proces evropskih integracija koji već godinama praktično stoji u mestu.

U Ankari je objašnjeno da je taj potez povučen zbog „prezauzetosti turskih poslanika”. Uzroci su, očevidno, mnogo dublji. U pitanju su nova neslaganja koja opterećuju odnose Brisela i Ankare. To je zapravo odgovor na najnoviji izveštaj >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Evropskog parlamenta u kome su izrečene teške reči zbog najnovijeg razvoja u Turskoj koji odudara od evropskih standarda.

„Ponašanje Turske (odlaganje sastanka) neshvatljivo je. Taj potez je povučen u znak protesta zbog kritika koje su izrečene u Evropskom parlamentu, a odnose se na kršenje sloboda medija i tenzije na Kipru”, kaže jedan od izvestilaca EP za Tursku Renata Somer (Nemačka).

U Evropskom parlamentu se od Ankare takođe traži da normalizujeodnose sa Jermenijom, to jest da prizna genocid koji je izvršen u vreme raspada Osmanskog carstva. U Turskoj je to „crvena linija” ispod koje niko ne želi da ide.

„U Ankari je vreme hladno, hladna je izgleda i politička klima. Alimi moramo da održimo otvorene kanale za dijalog”, upozorio je lider poslaničke grupe socijalista i demokrata u EP Hanes Svoboda (Austrija), preneli su mediji u Istanbulu.

Nesporazumi između EU i Turske, koja je 2005. godine počelapristupne pregovore, nastavljaju se i, moglo bi se reći, sve više se zaoštravaju. Pogotovo posle nemilosrdnih obračuna policije sademonstrantima na Taksimu u Istanbulu i nedavnog hapšenja grupe poznatih novinara koji su osumnjičeni da podržavaju „paralelnestrukture” uticajnog verskog propovednika Fetulaha Gulena, koji navodno pokušava da obori sadašnju vladu.

„To je u suprotnosti sa vrednostima i standardima koji su preduslov za ulazak Turske u EU. Mi tražimo od Ankare da poštuje slobode medija i da sprovodi demokratske reforme”, upozorili su u Evropskoj komisiji, reagujući na nedavna hapšenja novinara.

Ankaru kao da je počelo da izdaje strpljenje, što potvrđuje i odlaganjezajedničkog sastanaka parlamentaraca.

„Ako nastavimo ovim tempom, mi ćemo postati punopravni član EUtek u 22. veku. Ako to ikad i uspemo”, sarkastično je primetio jedanposlanik u turskom parlamentu, komentarišući najnovije sudare narelaciji Ankara–Brisel.

Predsednik Redžep Tajip Erdogan, kome diplomatski jezik nikad nijebila jača strana, više i ne bira reči.

„Vi treba da gledate svoja posla… Molim vas zadržite tu vašumudrost za sebe. Više nas ne brine da li nas prihvatate kao člana EU ili ne prihvatate”, izjavio je on, odgovarajući na kritike Briselazbog progona opozicionih novinara.

Turska je otvorila pristupne pregovore sa EU 3. oktobra 2005. godine, ali još nije mnogo odmakla od početka. Zbog protivljenja RepublikeKipar, Francuske i Nemačke, 17 poglavlja je blokirano, 14 se još nisu našla na dnevnom redu, dok se u ovom času vode pregovori samo o četiri. U tom periodu Hrvatska je postala punopravni član evropske porodice.

Evroentuzijazam je primetno splasnuo i među građanima i međupolitičarima. Ali u Ankari još nisu digli ruke – članstvo u EU je njenstrateški cilj – mada se i među zvaničnicima u poslednje vreme možečuti dilema: da li je EU uopšte spremna da primi Tursku kao svogpunopravnog člana.

Vojislav Lalić

objavljeno: 15.02.2015

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.