Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jul.2016, 09:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Turska traži da SAD uhapse Gulena
Turski ministar pravde Bekir Bozdag izjavio je danas da je ta zemlja zatražila da SAD uhapse muslimanskog sveštenika Fethulaha Gulena jer, kako tvrdi, svi dokazi ukazuju na to da je on glavni organizator pokušaja državnog udara u Turskoj.
"Imamo više nego dovoljno dokaza, više nego što biste mogli da tražite za Gulena. Nema potrebe da se dokaže pokušaj državnog udara, svi dokazi pokazuju da je pokušaj državnog udara organizovan po njegovoj volji i naređenjima", rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je Bozdag obraćajući se novinarima ispred zgrade turskog parlamenta, preneo je Rojters.
Turski premijer Binali Jildirim rekao je ranije danas da njegova vlada poslala SAD dokumenta, koja su potrebna za izručenje Gulena, koji u dobrovoljnom egzilu živi u toj zemlji, zbog sumnje da je povezan sa neuspešnim pokušajem državnog udara u Turskoj.
On je dodao da će Turska "iskoreniti" pokret Gulena tako da, kako je rekao, nikada ne može ponovo izdati turski narod, navodi Rojters.
"Poslali smo četiri dokumenta SAD za izručenje vođe terorista. Predstavićemo ih uz više dokaza nego što oni žele", rekao je Jildirim u turskom parlamentu, prenosi AFP.
Jildirim je optužio Vašington, koji je naveo da će razmotriti zahtev za izručenje Gulena samo ukoliko se obezbede jasni dokazi, za dvostruke standarde u borbi protiv terorizma.
On je ocenio da je pokušaj vojnog puča, koji je izveden 15. jula, bez presedana u istoriji Turske, jer su meta bili civili.
Gulen, kojeg turske vlasti optužuju da je organizovao neuspeli pokušaj vojnog puča i oštri protivnik turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, ocenio je ranije danas da je zahtev turskih vlasti da ga SAD izruče Ankari zbog navodne uloge u neuspelom puču unapred osuđen na neuspeh. Gulen negira optužbe Ankare da stoji iza pokušaja puča.
Gulen: Smatram da me SAD neće izručiti
Fetulah Gulen, muslimanski sveštenik i oštri protivnik turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, ocenio je danas da je zahtev turskih vlasti da ga SAD izruče Ankari zbog navodne uloge u neuspelom puču unapred osuđen na neuspeh.
Gulen, duhovni lider pokreta Hizmet, koji promoviše umereni Islam u više desetina zemalja, negira optužbe Ankare da stoji iza pokušaja puca.
"Lično nisam zabrinut," rekao je Gulen, u intervjuu nekolicini medija, uključujući AFP, u svom domu u Sejlorsburgu u Pensilvaniji gde živi u dobrovoljnom izgnanstvu od 1999. godine.
"SAD su zemlja zakona. Zakon ovde suvereno vlada. Ne verujem da će vlada obratiti pažnju na bilo šta što nije pravno osnovano", rekao je Gulen.
Erdogan koji Gulenov pokret smatra terorističkom organizacijom rekao je Si-en-en-u rekao da će narednih dana podneti i zvaničan zahtev za izručenje sedamdesetpetogodišnjeg imama.
Međutim, američki državni sekretar Džon Keri je rekao da će Ankara morati da pruži "dokaze a ne tvrdnje" protiv Gulena, podseća AFP.
Turska vlada je prethodno bezuspešno pokušala da isposluje izručenje Gulena posle korupcionaškog skandala 2013. godine u kome su tri ministra podnela ostavku.
"Pošto to nisu bili pravni zahtevi, američka vlada ih nije uzimala za ozbiljno," podsetio je Gulen. Sada, će, kako je ocenio, pokušati da urade isto sa ovim pokušajem puča.
Gulen ne samo da negira učešće već je i osudio pokušaj puča u kome je skoro 300 ljudi poginulo. "Uvek sam bio protiv vojne intervencije u unutrašnjoj politici," rekao je Gulen.
On je nazvao pokušaj puča "izdajom turske nacije" i dodaje da bi pozvao zaverenike da odustanu da je znao za planove o rušenju vlade.
Gulen je međutim takođe zabrinut da se aktuelna turska vlada udaljava od demokratskih principa. "Ovakva vrsta režima više podseća na klan ili plemensku upravu," rekao je on.
Opozicioni lider je zabrinut i zbog pogoršanja odnosa sa SAD.
"Ukoliko se odvoji od NATO Turska će zapasti u haos. Turskoj je potrebno partnerstvo sa SAD više nego što je Americi potrebno partnerstvo sa Turskom, zaključio je Gulen.
Optužnice protiv 85 generala posle neuspelog puča u Turskoj
Tursko pravosuđe podiglo je optužnice protiv 85 generala i admirala vojske zbog neuspelog pokušaja puča dok je nekoliko desetina i dalje na ispitivanju, javila je danas turska provladina agencija Anadolija.
Ukupno 103 generala i admirala turske vojske pritvoreno je u okviru istrage o neuspelom puču 15. jula u kojem je stradalo gotovo 300 osoba.
Među njima je bivši komandant vazduhoplovnih snaga, general Erdal Osturk koji je priznao da je delovao s namerom da sprovede državni udar.
Grčki sajt: Turska ne zna gde joj je 14 vojnih brodova
Ne zna se gde je 14 turskih vojnih brodova, a sumnja se da su njihovi kapetani učesnici neuspelog puča, piše danas grčki sajt vesti "To pondiki".
Tvrdi se, piše sajt, da je nestalih 14 brodova u vreme puča bilo na zadacima u Egejskom i Crnom moru i da se nisu vratili u luke, niti su se od tada javili svojim komandama.
Još od prošlog petka uveče ne zna se ni gde je komandant Ratne mornarice Turske, admiral Vejdel Kosele, piše u tekstu.
Nejasno je da li je Kosele saradnik pokretača puča, a turski mediji tvrde da su ga pučisti u petak obmanuli i odveli na jedan od brodova tvrdeći da je u Turskoj u toku teroristički napad, navodi ;"To pondiki".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









