Izvor: Blic, 12.Sep.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turisti hrle na Antarktik

Turisti hrle na Antarktik

MANČESTER (Tanjug) - Turizam na Antarktiku, premda relativno malog obima, razvija se iz godine u godinu i naučnici upozoravaju da putovanja u taj region mogu da budu veoma opasna i za ljude i za prirodu. U proteklih desetak godina broj turista koji posećuju poslednju veliku i još očuvanu divlju prirodu na planeti je udvostručen na 13.500 i dostićiće 27.000 godišnje, procenila je organizacija 'Britiš Antarktik servej' (BAS).

'Najveća >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zabrinutost za ‘Britiš Antarktik servej’ je aspekt bezbednosti. Sada imamo izuzetno veliki broj velikih brodova koji uplovljavaju u Antarktik', upozorio je na jednom naučnom skupu stručnjak BAS za ekologiju dr Džon Širs.

'Ove godine imaćemo možda četiri ili pet velikih brodova s hiljadama turista, a neke od tih krstarica upošte nisu osposobljene ni bezbedne za putovanje ledenim morem', rekao je on. Širs i njegove kolege opominju da bi u slučaju nesreće ili sudara broda s ledenom santom veliki problem zadesio ne samo putnike, već i ekologiju Antarktika zbog izlivanja goriva.

Međunarodno udruženje turističkih agencija koje organizuju posete Antarktiku ima čvrsta pravila za njene članice, ali jedan broj brodova na tom pravcu je izvan bilo kakvih organizacija, ukazali su stručnjaci. Oni smatraju da su neophodna obavezujuća pravila o bezbednosti i standardi koji bi važili za sve organizatore putovanja, kako bi bili zaštićeni turisti koji posećuju Antarktik. Uz to, zagađenja koja može da izazove ljudska nepažnja i sve veća ozonska rupa iznad Antarktika izazivaju veliku zabrinutost stručne javnosti.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.