Izvor: Vesti-online.com, 28.Jan.2011, 22:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tunis: Sad protestuju islamisti
Najmanje 200 islamista prošetalo je centrom Tunisa, zahtevajući slobodu veroispovesti i pozivajući novu vladu da povuče drakonski antiteroristički zakon. Ovo je prvi islamistički protest u Tunisu od kada je svrgnut predsednik Zin al-Abidin Ben Ali, koji je vodio strogo sekularnu državu, u kojoj su islamisti često zatvarani ili bili prinuđeni da napuste zemlju.
Pod vladavinom Ben Alija, žene koje su pokrivale kosu hidžabom, prema muslimanskoj tradiciji, nisu mogle da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << zaposle niti da se obrazuju, dok je muškarce sa bradom zaustavljala policija.
Zbog toga su demonstranti na današnjem skupu nosili plakate s natpisima: "Hoćemo slobodu za hidžab, nikab i brade!".
Islamisti nisu imali značajniji udeo u "Revoluciji jasmina" u kojoj je svrgnut Ben Ali, ali kada je Enahdi, najvećem islamističkom pokretu u zemlji dozvoljeno da učestvuje na izborima 1989, završio je na drugom mestu, podsetio je Rojters.
Nastavak na Vesti-online.com...









