Toranj u Pizi nije rekorder

Izvor: Blic, 01.Jun.2008, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Toranj u Pizi nije rekorder

Čuveni italijanski krivi toranj u Pizi prestao je da se pomera po prvi put u svojoj 800 godina dugoj istoriji, objavili su prošle nedelje inženjeri koji su radili na stabilizaciji tornja. Član tima koji je bio zadužen za nadgledanje projekta, vrednog 26 miliona evra, izjavio je da bi toranj trebalo da ostane stabilan u narednih najmanje 200 godina.

Timu je bilo potrebno više od deset godina da stabilizuje toranj. Njihov rad je podrazumevao i izvlačenje oko 70 tona zemlje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sa severne strane tornja kako bi bilo omogućeno da se pomeri na desnu stranu. Kada je rad bio završen, toranj je nastavio da se pomera, postepeno se ispravljao i tako izgubio sve čari prvog nosioca titule "najiskošenije zgrade na svetu".

Sada, kada je toranj vraćen u uspravni položaj, odnosno ispravljen za 48 centimetara, visokotehnološki monitori ugrađeni u tlo ispod temelja tornja, kao i u samom tornju, pokazali su da je toranj potpuno prestao da se pomera.

Čak i kada je sagrađen krajem 12. veka, radnici su primetili da je počeo da se nagiba. Njihovi pokušaji da to poprave rezultirali su da čitav toranj bude neznatno nakrivljen.



Svetski rekorder u Nemačkoj


Da uspešnost čitavog projekta bude još naglašenija, krivi toranj je nedavno izgubio titulu svetskog "najiskošenijeg dela arhitekture". Stanovnici grada Bad Frankenhauzena u Nemačkoj ponadali su se da će njihova mala crkva poneti tu titulu. Crkva, koja je sagrađena u 14. veku, iskošena je pod uglom od 4,5 stepeni vertikalno. Grad se nadao da će uz podršku Ginisove knjige rekorda preuzeti vođstvo od tornja u Pizi i "njegovog ugla" od 3,97 koliko je bio iskrivljen.

Međutim, obližnji grad u Nemačkoj Surhuzen digao je glas i potvrdio da je baš njihova crkva, koja je iskrivljena pod uglom od 5,19 stepeni - novi nosilac titule. Nakon što su zvaničnici iz Ginisove knjige rekorda izmerili građevinu, zvanično su potvrdili "novog pobednika", tako da je sada crkva iz tog nemačkog grada "najiskošenija zgrada na svetu".

Olf Kuhenbeker iz kancelarije Ginisove knjige rekorda u Hamburgu rekao je: "To je novi svetski rekord."

Crkva je sagrađena sredinom 13. veka, ali je kula (zvonik) dodata 1450. godine. Sagrađena je na drvenim temeljima, a kombinacija hrastovog drveta i vlažne zemlje izazvala je da tokom godina kula počne da se polako pomera na jednu stranu. Od 1982. godine inženjeri su nekoliko puta pokušali da stabilizuju crkvu, što im je konačno pošlo za rukom 1996. godine.

Crkva se i dalje koristi, u njoj se organizuju i turističke ture, ali zvaničnici crkve apeluju na novčanu pomoć koja bi pomogla da se zgrada dodatno očuva.

Kopija u Ilinoisu

Krivi toranj iz Najlsa u Ilinoisu završio je 1934. godine industrijalac Rovert Ilg kao deo rekreativnog parka za zaposlene. Toranj predstavlja kopiju originalnog tornja u Pizi, koji je "grad sestra" Najlsu. Neki su spekulisali da je motiv za izgradnju bio proslava 600-godišnjice tornja u Pizi, ali je verovatnije objašnjenje njegova funkcija skladištenja vode za spoljne bazene.



Kineska pagoda od plave cigle


Đunđuan pagoda je kineska pagoda koja se nalazi izvan Ćangmena u gradu Suzou u provinciji Džiangsu. Nazivaju ga i "krivi toranj Kine". Toranj, visok 47 metara, sagrađen je krajem perioda pet dinastija, a završen tokom druge godine Song dinastije. To je sedmospratna, osmougaona zgrada sagrađena od plavih cigala. Tokom više od hiljadu godina, toranj se postepeno nagibao zbog uticaja prirode. Toranj se naginje jer su mu temelji od kamena i od peskovitog zemljišta. Tokom 1957. godine učinjeni su napori da se toranj stabilizuje i da se spreči njegovo dalje krivljenje.



Krivi toranj - Nevjanska


Krivi toranj Nevjanska je toranj u gradu Nevjansku u oblasti Sverdlovsk u Rusiji koji je sagrađen u 18. veku. Građevinu je finansirao saradnik Petra Velikog i poznati ruski industrijalac Akinfij Demidov. Toranj je visok 57,5 metara. Rezultati poslednjih merenja pokazali su da devijacija gornjeg dela tornja u desnom uglu iznosi 2,20 metara. I dalje nema dokaza o tome kada je toranj tačno izgrađen. Ruski istoričari veruju da je sagrađen između 1725. i 1732. godine. Takođe nema ni informacija o arhitekti.



Grejfrajers toranj - krivi toranj Lina


Grejfrajers toranj je jedini preostali deo franjevačkog manastira i jedan od samo tri takva tornja koji su i dalje "u životu" u Engleskoj. Toranj u Linu je preživeo jer se smatrao korisnim pomorskim znakom za mornare koji su dolazili u grad. Nezvanično ga zovu i "krivi toranj Lina" jer se znatno naginje na zapad.



Kriva crkva u Holandiji


Oude kerk ili Stara crkva je gotska crkva u centru starog grada Delft u Holandiji. Ona predstavlja prepoznatljivu atrakciju visoku 75 metara koja se naginje oko dva metra. Stara crkva je osnovana kao Crkva svetog Bartolomeja 1246. godine.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.