Tata mora da se sluša

Izvor: Glas javnosti, 26.Jul.2009, 01:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tata mora da se sluša

TEHERAN - Prvi potpredsednik Irana i jedan od najbližih saradnika iranskog predsednika, Esfandijar Rahim Mashaje, ipak nije politički preživeo napad „tvrde struje“ političke elite u Teheranu. Ahmadinedžad ga je branio koliko je mogao, ali je sudbina Mashajea, koji je gnev verskih vođa na sebe navukao prošle godine, rekavši da su „narodi Irana i Izraela“ prijateljski narodi, konačno zapečaćena kad je vrhovni ajatolah Ali Hamnei eksplicitno zatražio (naredio) od predsednika da ga >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << smeni.

Sukob

Tenzije oko Mashajea trajale su desetak dana, i označile su prvo mimoilaženje stavova

predsednika Ahmadinedžada i njegovog mentora u verskom vođstvu, vrhovnog ajatolaha Ali Hamneija. Hamnei i Ahmadinedžad su dosad zastupali slične, gotovo istovetne stavove, i mnogi su bili skloni da ih prozovu „tandemom“ na čelu Teherana, ali neoprezni potpredsednik bio je toliko bitan za Ahmadinedžada da je rizikovao i sopstveni status kod vrhovnog vođe da bi ga zaštitio od smene. Posle sedmice koja je protekla u natezanju i upornom odbijanju predsednika da se povinuje volji ajatolaha, Hamnei je juče konačno presekao Gordijev čvor, napisavši Ahmadinedžadu da je „gospodin Mashaje potpredsednik suprotno interesu vlade i suprotno ličnom interesu predsednika. Neophodno je odmah objaviti završetak njegovog angažovanja na mestu potpredsednika“. Predsednik je „iz prve“ shvatio veoma ličnu i veoma oštru poruku ajatolaha i, samo nekoliko sati kasnije, potpredsednik nije više bio potpredsednik.

- Nisam više potpredsednik, posle naredbe vrhovnog vođe. Moje usluge su na raspolaganju dragom narodu Irana - izjavio je Mashaje u televizijskom obraćanju.

Ishod bitke

Studenti teheranskog Univerziteta, sa kojeg je Ahmadinedžad svojevremeno i počeo svoju blistavu političku karijeru, izašli su pre ajatolahovog pisma na ulice Teherana i zahtevali od predsednika da otpusti Mashajea. Studenti-islamisti, nezvanični „glas“ verske vlasti, poručili su mu da će „izgubiti njihovu podršku, koju je uvek dosad uživao“, ukoliko ostane dosledan odbrani svog saradnika.

- Nećemo tolerisati nepoštovanje Ali Hamneija! - uzvikivali su studenti na ulicama.

Ma koliko se pričalo o postojanju „opozicije“ u Iranu i o „centrima moći“ koji vode politiku nezavisno od volje vrhovnog ajatolaha, ostaće zabeleženo da je omiljeni političar Hamneija i najpopularniji iranski vođa još od vremena imama Homeinija, Mahmud Ahmadinedžad, prvi političar koji je imao dovoljno hrabrosti (i moći) da se direktno suprotstavi naređenju jednog vrhovnog verskog vođe. Bitku je možda izgubio, ali u očima Iranaca je, smatraju analitičari, potvrdio svoju harizmu, koja ga je i dovela do ubedljive pobede na predsedničkim izborima, i načinila jednim od najomiljenijih (ali ujedno i najomraženijih) ljudi na svetu.   

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.