Izvor: B92, 13.Okt.2009, 15:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Talibani oteli 16 osoba
Mazar-i-Šarif -- Talibanski pobunjenici oteli su ukupno 16 ljudi u dve odvojene akcije na severu Avganistana, saopštili su avganistanski loklani zvaničnici.
U provinciji Sar-i-Pul talibani su noćas upali u jednu kliniku i oteli osam zdravstvenih radnika, među kojima je bilo i žena, rekao je viši lokalni policijski oficir, a prenosi Rojters. On je dodao da je organizovana potera za otetima i da se, za sada, ne znaju motivi kidnapovanja. Provincija Sar-i-Pul je do sada bila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << relativno pošteđena nasilja povezanog s pobunom talibana.
Drugi slučaj otmice desio se, takođe, noćas u susednoj provinciji Farjab. Tu su talibani napali policijsku stanicu i odveli osam policijskih oficira, potvrdio je šef provincijske policije Halil Andarabi.
Talibanski pobunjenici često otimaju ljude u okviru svoje borbe protiv koalicionih snaga, ali i
zato što je to poslednjih godina postao unosan posao za kriminalne bande i rivalska plemena.
U Avganistanu se sada nalazi oko 100.000 stranih vojnika, među kojima je najviše Amerikanaca. Predsednik SAD Barak Obama je odlučio, tvrdi američki list "Vašington post", da pošalje još 13.000 vojnika u Avganistan, ali odluka o tome nije još objavljena.
Talibani su od vojne intervencije 2001. godine, kada su uklonjeni sa vlasti u Avganistanu, bili aktivni na jugu i istoku zemlje. Ove godine su pojačali svoje aktivnosti i na do sada relativno mirnom severu.




















