Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 12.Dec.2009, 02:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tajni priručnik na internetu
VAŠINGTON - Američka služba za bezbednost saobraćaja greškom je postavila priručnik o kontroli putnika na aerodromima na jedan vebsajt i time otkrila poverljive informacije o procedurama koje koriste aerodromske vlasti.
Mere bezbednosti na američkim aerodromima su znatno pooštrene posle terorističkih napada na NJujork i Vašington 11. septembra 2001. godine i među najstrožima su na svetu. Dokument od >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << 28. maja, koji je nosio oznaku „osetljive bezbednosne informacije“, greškom je postavljen na sajt za javne nabavke kao deo jednog potencijalnog ugovora. Zahvaljujući tome javnost je dobila uvid u recimo spisak zemalja čiji građani uvek podležu dodatnoj kontroli na aerodromima, poput Kube, Irana, Severne Koreje, Libije, Sirije, Sudana, Avganistana, Libana, Somalije, Iraka, Jemena i Alžira.
U priručniku se i detaljno opisuju procedure za kontrolu putnika i prtljaga, uključujući tehničke parametre za rendgen-mašine i detektore eksploziva. Objavljeni su i uzroci identifikacionih obeležja koje razni službenici mogu da pokažu prilikom prolaska kroz aerodromsku kontrolu, od kartica pripadnika CIA do onih koje poseduju članovi Kongresa. Dokument otkriva i da u najprometnijim trenucima dana kontrola može da bude smanjena i za 25 odsto, a da proteze, kolica, i posebne ortopedske cipele mogu biti izuzete od provere detektorima na eksploziv. Slučaj je ocenjen kao težak bezbednosni propust.













