Izvor: Politika, 15.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svi ostali pri svome
Iduća runda 22. oktobra u Beču. – Išinger najavio "bolne" odluke, Solana video osmehe. – Prištinska delegacija požurila da poruči da je nezavisnost "pitanje dana"
Specijalno za "Politiku" od dopisnika Tanjuga
Brisel – Druga runda direktnih pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije juče u Briselu trajala je sat duže od planiranog. Visoki predstavnik EU Havijer Solana zadovoljno je primetio "nasmejana lica", Beograd i Priština su napokon >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << razmenjivali mišljenja – ali ni ovaj put nije došlo do ozbiljnijeg približavanja stavova dve strane koji zahteva posrednička "trojka". Sve strane su na kraju četvorosatnog sastanka u sedištu Saveta EU ostale pri svome: "trojka" želi da se proces intenzivira i da se pronađu dodirne tačke, Beograd želi suštinske pregovore bez veštačkih ograničenja, a Priština čeka "svoj dan" – 10. decembar, nakon kojeg najavljuje proglašenje nezavisnosti.
Za iskren pregovarački proces je u kosovskom slučaju potrebno troje, ali je najbolji odgovor na stanje u trenutnom procesu dao član albanske delegacije Veton Suroi koji je po završetku runde rekao: "Ove pregovore nismo mi želeli, želeli su ih Beograd i međunarodna zajednica".
Nezainteresovanost kosovskih Albanaca je možda frustrirajuća za "trojku" i za Beograd, ali je sasvim realna i očekivana s obzirom na skoro svakodnevna obećanja koja kosovski Albanci dobijaju, pre svega iz Vašingtona, da će jednostrana nezavisnost Prištine biti priznata.
Stoga je očekivana bila i reakcija delegacije Beograda koja je ocenila da je briselski sastanak bio "dobar početak" pregovora, ali da je za njihov uspeh neophodno odstraniti negativne uticaje na tok procesa.
"Verujemo da je kompromis moguće pronaći, ali nije od pomoći forsiranje veštačkih rokova", istakao je srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić.
"Bez forsiranja rokova, mogli bismo u stvari da postignemo efekat ubrzanja pronalaženja rešenja jer bi onda obe strane želele da pronađu rešenju", naglasio je on.
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić je takođe rekao da bi pregovori bili "mnogo lakši i opušteniji kada ne bi bilo rokova".
"Obećanja o tome šta će se desiti posle 10. decembra, odnosno najave jednostranog proglašenja nezavisnosti, jako otežavaju proces pregovora. Bez tih negativnih efekata u dužem periodu i uz posredovanje ′trojke′ mogli bismo da postignemo zajednički rezultat sa Prištinom", naglasio je Samardžić.
"Mi nemamo problem s tim da je 10. decembar rok da 'trojka' preda izveštaj Savetu bezbednosti (...) mi jedino imamo problem sa time da se obećava da posle 10. decembra ide jednostrano proglašenje nezavisnosti i moguće jednostrano priznanje od nekih država", istakao je on.
Iako se na sastanku još jedanput obavezala na poštovanje Njujorške deklaracije o uzdržavanju od provokativnih akata i dela, prištinska delegacije je požurila da nakon sastanka poruči da je jednostrana nezavisnost Kosmeta nakon 10. decembra samo "pitanje dana".
Kosovski premijer Agim Čeku je izjavio da je posao delegacije Prištine da posle 10. decembra "učini sve da vrlo brzo dođe do nezavisnosti Kosova".
Opozicioni lider Hašim Tači je ocenio da je "kompromis sa Beogradom nemoguć" i da će posle 10. decembra Priština "direktno ići na stvaranje kosovske države".
Suroi je rekao da su stavovi Beograda "kontradiktorni", jer pokrajini priznaje pravo da upravlja sama sobom, a istovremeno želi da zadrži suverenitet na Kosovu.
"To je kontradikcija koju Beograd mora da raščisti sam sa sobom. Trenutak odluke će biti odmah posle 10. decembra", rekao je Suroi.
Pokrajinski predsednik Fatmir Sejdiju izjavio je sa svoje strane da Priština u potpunosti odbacuje predlog o suštinskoj autonomiji, jer je "suprotan volji naroda Kosova".
On je ocenio da je predlog o autonomiji "prevaziđen i da previše podseća na predloge iz vremena Miloševića".
"Mi imamo dobar radni odnos sa svima koji podržavaju nezavisnost Kosova. Posle 10. decembra taj proces će biti ubrzan", rekao je Sejdiju novinarima.
U svom saopštenju, pregovaračka trojka je podsetila obe strane "da će proces biti zaključen izveštajem Kontakt grupe generalnom sekretaru UN do 10 . decembra", te je u tom kontekstu najavila intenziviranje procesa, posebno posle sledeće runde, zakazane za 22. oktobar u Beču, kako bi se došlo do zajedničke osnove za moguće rešenje.
"Trojka" je saopštila da namerava da nastavi jak i dinamičan proces kako bi pomogla stranama da "identifikuju zajedničke osnove" koje mogu voditi ka dogovoru o statusu Pokrajine.
Takvu želju izrazio je pre sastanka i predstavnik EU u posredničkoj trojci Kontakt grupe Volfgang Išinger kada je izjavio da briselska i bečka runda predstavljaju "odlučujuću fazu" u pregovorima o rešavanju budućeg statusa Kosova i Metohije.
"U Briselu i Beču ćemo videti da li možemo da napravimo pravi napredak, i u tom smislu radi se o odlučujućoj fazi", rekao je Išinger.
Išinger je istakao da je u dosadašnjem procesu došlo do nekih "ohrabrujućih elemenata", ali da ih do sada ipak "nije bilo dosta".
"Ukazujemo stranama da su i dalje previše daleko jedna od druge i da moramo još puno toga da učinimo da bismo došli do rešenja", rekao je on, i naglasio da će to "zahtevati neke bolne odluke za jednu stranu ili za obe strane".
Posrednik EU je izrazio "veliko zadovoljstvo" činjenicom da "trojka" funkcioniše jedinstveno i istakao da je to "čudo samo po sebi".
"Bez tog jedinstva u namerama, nikako ne bismo mogli da dođemo do rešenja (...) odnosno, bez naše pomoći, strane neće biti u mogućnosti da stvore momentum za kompromis", istakao je Išinger, i naglasio da je ove nedelje tim povodom imao "veoma dobar" sastanak s ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim.
Išinger će, zajedno sa ruskim članom trojke Aleksandrom Bolcan-Harčenkom i američkim posrednikom Frankom Viznerom danas u Briselu učestvovati na dva sastanka – s predstavnicima NATO-a i s direktorima za Balkan u ministarstvima spoljnih poslova članica Kontakt grupe.
Zbog tih obaveza, Išinger neće biti u mogućnosti da obavesti Savet ministara EU u Luksemburgu o rezultatima briselskog sastanka.
To će umesto njega učiniti visoki predstavnik EU Havijer Solana, koji je kratko prisustvovao jučerašnjem sastanku.
Sudeći po Solaninim reakcijama nakon susreta, njegov izveštaj neće biti negativno intoniran.
Visoki predstavnik EU je naime izjavio da su dve strane bile "maksimalno angažovane na pronalaženju rešenja", te da je "video osmehe koje nije video dugo vremena".
Ministri EU će, prema nacrtu zaključaka koje bi trebalo da usvoje u Luksemburgu, pozvati Beograd i Prištinu na postizanje dogovornog rešenja za budući status Kosova i Metohije u duhu "kreativnosti, odvažnosti i kompromisa".
Članovi srpske delegacije će, pak, sa svoje strane nastaviti sa predstavljanjem svojih stavova u Briselu.
Ministar Samardžić i savetnik predsednika Vlade Srbije Aleksandar Simić učestovaće na briselskoj promociji projekta "Kosovski kompromis" Instituta 4S, tokom koje će govoriti o pregovaračkom procesu i srpskom predlogu o suštinskoj autonomiji u prisustvu funkcionera EU i NATO-a, diplomata, analitičara i novinara.
Aleksandar Mitić
[objavljeno: 15.10.2007.]






















