Svetski koncerni ilegalne privrede

Izvor: Deutsche Welle, 02.Okt.2014, 11:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svetski koncerni ilegalne privrede

Organizovani kriminal samo u Nemačkoj predstavlja delatnost u kojoj se obrću milijarde evra - ona se infiltrira u privredu. U borbi protiv nje policiji i istražiteljima je potrebno više sredstava, smatra Kristof Štrak.

Organizovani kriminal – to asocira na korumpiranu privredu, građevinsku mafiju, prugasta odela... u svakom slučaju na neke velike strukture. To je sve i tačno, iako je to samo mali deo gigantske mračne privrede. Organizovani kriminal može da pogodi svakoga. >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << Onaj ko je jednom bio u kontaktu sa starijim osobama kojima su prevaranti uspeli da izvuku novac ili opljačkaju kuće, znaju koliki gubitak životnog kvaliteta i radosti za takve osobe znači sveprisutni kriminal. Onaj ko se sretne sa mladim ljudima kojima su ukradeni podaci iz mobilnih telefona, a ubrzo zatim i novac sa bankovnog računa, zna koliko je zaprepašćenje zbog toga što kriminal uopšte ne poznaje tehničke granice. Sve je to deo posla čiji bilans iznose stotine miliona evra, u čitavoj Evropi su to čak stotine milijardi – iz godine u godinu.

Kristof Štrak, DW

Mafija ne radi samo u Italiji

Organizovani kriminal je međunarodni posao. Ali, onaj ko sada u vezi s tim govori samo o „Italijanima“, „Čečenima“ ili „Rumunima“, nije u pravu. Sa mafijom i drugim bandama se ne mogu dovoditi u vezu samo stranci. „Gotovo uvek su u to umešani i nemački državljani“, rekao je nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer. Oko 40 odsto osumnjičenih ima nemački pasoš. De Mezijer je okarakterisao saradnju sa italijanskim istražiteljima kao „prvoklasnu“. Postoje, doduše, i oni koji snose političku odgovornost u zemljama poput Bugarske ili Rumunije. Ali, struktura počinilaca odražava globalizaciju.

Za one koji su pogođeni kriminalom, jasno je da „država“ i „vlasti“ moraju da učine više. To je, doduše, lako reći, ali konkretno delanje je teško. Vlastima su na raspolaganju ograničena finansijska sredstva, a sa kriminalcima treba držati korak na tehničkom planu. Ne treba zaboraviti ni lični rizik u koji se upuštaju istražitelji. A tu je i zabrinutost zbog prevelike kontrole, bilo da je u pitanju virtuelni svet ili nadgledanje stambenog prostora. Sloboda i bezbednost se međusobno uslovljavaju.

Ove jeseni na nemačkom tržištu knjiga pravi bum beleže tekstovi o svetskoj kriminalnoj mreži. Istražiteljima je potrebna veća podrška, jer se oni bore protiv svetskih mafijaških koncerna koji rade u senci. Zato su policiji možda potrebne i nove pravne mogućnosti.

Nastavak na Deutsche Welle...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.