Izvor: Blic, 05.Jan.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svađa saveznika zbog nafte
Svađa saveznika zbog nafte
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko osudio je rusko rukovodstvo zbog poskupljenja energije nazivajući ponašanje Moskve 'sramnim,' dok je njegova vlada objavila da je uvela carinske takse na rusku naftu koja preko Belorusije ide za EU.
'Ako se oni dave u petrodolarima, a odlučili su da nam nametnu uslove čak teže nego Nemačkoj ili drugim evropskim zemljama, onda treba da od ovih bogatih Rusa tražimo da plate za naše usluge,' >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << izjavio je vidno uzrujani Lukašenko, često vičući tokom sednice vlade koju je prenosila televizija.
Kasnije je premijer Sergej Sidorski rekao da je Belorusija uvela carinu od 45 dolara za tonu ruske nafte u tranzitu kroz zemlju, i to od 1. januara. Prema brojkama vlade, gotovo 79 miliona tona ruske nafte prebačeno je tokom prošle godine kroz beloruski naftovod ka EU i Ukrajini.
Lukašenko kaže da je vladi naredio da ' Rusiji šalje račune za sve što dobija džabe - od vojnih pogodnosti do tranzita.'
Belorusija je ključni ruski vojni saveznik i branik pred NATO, a dve zemlje su se pre jedne decenije složile da uđu u blisku uniju.
Ali, sadašnji energetski pritisci ukazuju da je se Kremlj zamorio podržavajući Lukašenka.


















