Izvor: B92, 30.Jun.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sud: Buš prekoračio ovlašćenja

Vašington -- Vrhovni sud SAD presudio da je Džordž Buš prekoračio ovlašćenja naredbom o vojnim suđenjima u Gvantanamu.

Vrhovni sud SAD presudio je da je predsednik SAD prekoračio svoja ovlašćenja kada je naredio vojna suđenja za ratne zločine zatvorenicima u Gvantanamu, a sudija Džon Pol Stivens, koji je potpisao presudu, naveo je da su takva suđenja nelegalna, i prema zakonima SAD i prema Ženevskoj konvenciji.

Slučaj Salima Ahmeda Hamdana, Jemenca koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je radio kao telohranitelj i vozač Osame bin Ladena, bio je u središtu pažnje suda. Hamdan je proveo četiri godine u Gvantanamu, na Kubi, jer mu se na teret stavlja samo kovanje zavere protiv građana SAD od 1996. do novembra 2001. Sudija je u obrazloženju rekao da vojna komisija, sastavljena da bi sudila Hamdanu, nema ovlašćenja za taj proces jer njena struktura i primenjena procedura krše međunarodne sporazume o tretiranju ratnih zarobljenika i vojne zakone SAD.

Takvu ocenu suda ponovio je Hamdanov branilac Nil Katjal, koji je rekao da rad vojnih komisija i sudova nije bio usaglašen. "Kongres je zadužen za osnivanje sudova i osiguravanje poštenih procesa. To nije bilo usaglašeno, kao što sud navodi, sa osnovnim načelima međunarodnih zakona. Upozorio bih one koji kažu da je reč o nekoj vrsti Bušovog poraza. Nije Buš izgubio, već su SAD pobedile odanošću najosnovnijim vrednostima koje nas čine ljudima", rekao je Katjal.

Džordž Buš je rekao da nije u potpunosti upoznat s presudom, ali je obećao da će je ozbiljno razmotriti. "Želim da vas uverim da ćemo veoma ozbiljno razmotriti presudu Vrhovnog suda, do te mere da ćemo od Kongresa tražiti da nađe način da vojni sudovi budu formirani u skladu sa zakonom. Građani SAD moraju znati da ti zakoni neće doprineti puštanju ubica na ulice", kaže Buš.

SAD su zbog zatvora Gvantanamo, na Kubi, već dugo na udaru kritika. Više stotina ljudi osumnjičenih za terorizam i veze sa Al Kaidom i talibanima, a koje su zarobili vojnici SAD, tajno su prebacivani u Gvantanamo od 2002. Ranije ovog meseca tri zatvorenika su počinila samoubistva, što je pojačalo kritike i pozive da zatvor bude ukinut. Ipak, najnovija odluka Vrhovnog suda ne znači da će zatvor biti zatvoren, niti da će zatvorenici biti pušteni na slobodu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.