Izvor: Danas, 18.Jan.2016, 23:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stranca za premijera

Skoplje - Makedonija se od petka nalazi u tako dubokoj političkoj krizi da se s visokom pouzdanošću ne može reći ni ko se za šta u zemlji i u vezi sa njom tačno zalaže niti kakav će krajnji epilog nastalog političkog haosa biti. Tek, u šumi najraznovrsnijih predloga, zahteva i pritužbi, pridružen je i predlog Alijanse za pozitivnu Makedoniju, koja se predstavlja kao građanska stranka, da na čelo Makedonije stane međunarodni politički bord, a da se tehnički premijer izabere iz >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << reda stranih političara!

Povodom potpunog gubljenja kontrole nad procesom razrešavanja makedonske političke krize, evropski komesar za proširenje Johanes Han je dao nekoliko uopštenih izjava makedonskim medijima iz kojih se može zaključiti da EU traži da izbori budu fer, a o njihovom datumu ostavlja da se dogovore stranke. Prema izjavi datoj televiziji AlsatM, Han je govorio o novom datumu izbora. I zahtevao je da se realizacija dogovora iz Pržina nastavi! Tako je u opticaj ušao i 5. jun kao mogući novi datum.

Makedonske stranke su se u junu dogovorile da izbori budu održani 24. aprila, ali pomeranje izbora za neki kasniji datum, pa čak i za septembar ove godine, sada traži Socijaldemokratski savez Makedonije. Ta stranka zahteva da se izborni spisak proveri mini popisom celog stanovništva i da se reformišu mediji. Predsednik Državne izborne komisije Aleksandar Čičakovski, inače nezavisni ekspert, najpre je izjavio da ta Komisija ima tehničke mogućnosti da proveru izbornog spiska obavi do roka koji bi omogućio održavanje izbora 24. aprila, a Vlada Makedonije je ponudila da obezbedi kadrove koji bi taj posao obavljali. U međuvremenu je Čičakovski promenio mišljenje i izjavio da je za kompletno čišćenje izbornog spiska potrebno tri do četiri meseca.

Tek je tema medija u potpunoj konfuziji. SDSM smatra da bez reforme medija nema fer izbora, a Hanu su, kako prenosi Utrinski vesnik, novinari postavili pitanje da li postoji evropska zemlja u kojoj je na snazi medijski zakon kakav se predlaže u Makedoniji prema kome opozicija traži da ona vodi javni medijski servis i Agenciju za medije. Han nije direktno odgovorio na ovo pitanje nego je rekao da su za demokratiju potrebni kompromisi u kojima svi nešto dobijaju, ali se nečega moraju i odreći u korist svih.

Inače, u skladu sa dogovorom četiri makedonske političke partije i SAD i EU, 20. oktobra je opoziciona SDSM postavila ministra unutrašnjih poslova Makedonije i nekoliko državnih sekretara sa pravom veta.

U Makedoniji su aprila 2014. godine održani izbori koje su strani posmatrači, uključujući o OEBS, ocenili kao fer.

Kerim kandidat za generalnog sekretara UN

Ujedinjene nacije su prihvatile kandidaturu poznatog makedonskog političara i medijskog poslenika Srđana Kerima za funkciju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. Kerima je kandidovala Vlada Republike Makedonije.

Nastavak na Danas...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.