Šta nas štiti od udara groma ako su uklonjeni gromobrani?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Jan.2020, 18:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta nas štiti od udara groma ako su uklonjeni gromobrani?

Decenijski problem Novog Sada je rešen. Sa svih stambenih i javnih objekata, krajem prošle godine, uklonjeni su radiokativni gromobrani. 

Kao izvor jonizujećeg zračenja, predstavljali su problem po zdravlje ljudi, ali i po životnu sredinu, stoga je rеšavanjе problеma radioaktivnih gromobrana grad stavio na listu prioritеtnih aktivnosti. Međutim, šta nas sada štiti od groma?

Analizom i radom na terenu, konstatovano je da postoji 36 radioaktivnih gromobrana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na teritoriji grada. Uklonjeno je ukupno njih 30 sa objekata koji se nalaze u javnoj svojini grada Novog Sada, sa zgrada za kolektivno stanovanje kao onih gromobrana koji se nalaze na privatnim objektima.

"Nismo samo uklonili nego smo i zamenili radioaktivne gromobrane sa gromobranima koji su bezbedni odnosno oni se tačnije zovu gromobrani sa brzim startovajem koji štite adekvatno odnosno u istoj meri kao što su štitili radioaktivni gromobrani ali su potpuno bezbedni po ljude odnosno životnu sredinu", kaže Mira Radenović, članica Gradskog veća zadužena za urbanizam i zaštitu živote sredine.

Departman za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta radio je na izradi Studije rasporeda radioaktivnih gromobrana u Novom Sadu odakle napominju na opasnost od samostalnog uklanjanja oštećenih jonizujućih gromobrana i apeluju na gradjanstvo da nikako to ne pokašavaju sami.

"Dok su na gore, dok stoji gromobran u redu to je bezopasno, medjutim ako se iskrivi, padne, onda ti jaki izvori mogu da oštete građanstvo. Imate još opasniju situaciju ako se neko reši da sam skine taj gromobran.Pazite, taj radioaktivni komad materijala je vrlo mali,kao mali metak. Sad to je lepo, to je onako metalno, neko to skine, metne u džep e to je najopasnije", objašnjava Ištvan Bikit, profesor emeritus.

Podsećamo na to da su takvi gromobrani šezdesetih godina prošlog veka postavljani su u cilju efikasnije zaštite od atmosferskog pražnjenja groma na pojedinim lokacijama u gradu. Da bi se eliminisao mogući rizik po zdravlje ljudi, ali i po životnu sredinu, zakon je propisao zabranu njihove dalje upotrebe.Ovih dana uklanja se još poslednjih 6 na privatnim objektima.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.