Izvor: B92, 03.Nov.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srednja Evropa: Nisu kod nas

Prag, Bratislava, Varšava -- Neke zemlje srednje Evrope demantovale su da se na njihovoj teritoriji nalaze tajni zatvori u koje CIA prebacuje teroriste.

Češka je priznala da su vlasti SAD od nje tražile da pruži azil nekolicini zatvorenika iz baze Gvantanamo na Kubi, za koje se ispostavilo da nemaju veze sa Al kaidom. "To su bili ljudi iz jedne provincije u Kini koje nisu mogli da deportuju u Kinu iz straha od progona", kaže ministar unutrašnjih poslova Češke František >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Bublan i dodaje da je Češka, uz Nemačku i Holandiju, odbila taj zahtev.

O tajnom zatvoru nikakve informacije nema ni predsednik Češke Vaclav Klaus, potvrdio je novinarima njegov portparol, a premijer Jirži Paroubek navodi da se ne seća nekog sličnog zahteva SAD.

Ministar pravde Slovačke Daniel Lipšic kaže da ta zemlja ne drži nikoga od terorista, a vest da bi u Slovačkoj mogao postojati takav zatvor demantovali su i Ministarstvo inostranih poslova i slovačka obaveštajna služba.

Nova Vlada Poljske nije reagovala na nagađanja o tajnom zatvoru, a dosadašnji vrh poljskih obaveštajnih službi demantovao je da bi pristao na takvu saradnju s CIA. "SAD nam nikada nisu predložile da prihvatimo zatvorenike. Kakvi su poljski novinari, svet bi za tajni zatvor saznao 15 minuta pošto bi u njega bio smešten prvi zatvorenik", rekao je jedan od obaveštajaca.

"Vašington post" je u članku o tajnim zatvorima CIA naveo da su smešteni u nekoliko istočnoevropskih zemalja iz nekadašnje sovjetske sfere uticaja.

Članak je pokrenuo nagađanja da bi tajni zatvori mogli da se nalaze pre svega kod najbližeg saveznika SAD u Istočnoj Evropi, u Poljskoj i u Rumuniji, posebno zbog postojanja dokaza da su avioni kojima CIA prevozi uhapšene za terorizam sletali u Poljskoj. Džon Šifton iz organizacije Hjuman rajts voč izjavio je poljskom dnevniku Gazeta viborča da je "boing" koji CIA koristi za prevoz uhapšenih terorista sletao u Poljsku, Rumuniju i Bugarsku. List navodi da se isti avion 2004. pojavio i u Makedoniji, istog dana kada je tamo uhapšen navodni pripadnik Al kaide.

Član Al kaide pobegao iz zatvora

Jedan od glavnih operativaca Al kaide Omar al Faruk pobegao je iz američkog vojnog zatvora u Avganistanu. Jedan zvaničnik SAD za odbranu koji je želeo da ostane anoniman izjavio je Rojtersu da je Kuvajćanin, uhapšen u Indoneziji 2002. i predat SAD, bio među četiri zatvorenika koja su 10. jula pobegla iz zatvora u vojnoj bazi Bagram. Isti zvaničnik nije objasnio zbog čega vlasti SAD-a nisu objavile da je Faruk među beguncima sve dok ih na to ove sedmice nisu primorali branioci pred vojnim sudom u Teksasu.

Na suđenju vodniku optuženom za zlostavljanje zatvorenika u Avganistanu branilac je zahtevao da zna gde se Faruk nalazi kako bi svedočio na suđenju. "Mislim da možemo da potvrdimo da je on pobegao", rekao je zvaničnik.

Prema podacima zvaničnika tajne službe, Faruk je do hapšenja bio najstariji operativac Al kaide u jugoistočnoj Aziji.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.