Sporazum sa Iranom o nuklearnom programu moguć u narednim satima

Izvor: Blic, 09.Jul.2015, 16:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sporazum sa Iranom o nuklearnom programu moguć u narednim satima

Sporazum šest svetskih sila i Irana o kontroverznom nuklearnom programu Teherana, mogao bi da bude postignut u narednih nekoliko sati, izjavio je danas zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.

"Ostavljam mogućnost za sve: čak ostavljam mogućnost da bi sporazum mogao da bude postignut u narednih nekoliko sati", rekao je Rjabkov novinarima na samitu država BRIKS u ruskom gradu Ufi.

Iranski predsednik Hasan Rohani izjavio je da je zahvalan Rusiji za doprinos >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ishodu pregovora koji se vode u Beču.

"Želeo bih da zahvalim Rusiji za njene napore u pogledu iranskog nuklearnog sporazuma", rekao je Rohani Vladimiru Putinu tokom sastanka u Ufi.

Još jedan rok za postizanje sporazuma u pregovorima o iranskom nuklearnom programu ističe danas, a učesnici razgovora u Beču daju neodređene, ali na prvi pogled optimistične izjave, kada je reč o ishodu.

Nuklearni pregovori Irana sa SAD, Rusijom, Kinom, Britanijom, Francuskom i Nemačkom, koji su počeli krajem 2013, usmereni su na postizanje sporazuma, koji bi ublažio bojazni Zapada da Teheran pod plaštom civilnog nuklearnog programa razvija oružje, u zamenu za ublažavanje sankcija koje su nanele veliku štetu iranskoj ekonomiji.

Početkom aprila, Iran i šest sila postigli su u Lozani dogovor o okvirnom sporazumu koji je trebalo da bude finalizovan do kraja juna, a prema kome je Teheran u obavezi da znatno smanji broj centrifuga u nuklearnim reaktorima u zamenu za suspenziju sankcija.

Tokom pregovora odlučeno je, međutim, da se rad na detaljima sporazuma produži do 7. jula, ali je i taj rok bio probijen.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.