Izvor: Blic, 03.Sep.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sirotinja u paklu Nju Orleansa

Sirotinja u paklu Nju Orleansa

Guverner Luizijane Ketlin Blanko upozorila je juče sve koji narušavaju javni red i mir i pljačkaše u Nju Orleansu da je pripadnicima Nacionalne garde izdala naređenje da pucaju i ubiju da bi se okončalo nasilje u tom gradu nakon uragana 'Katrina'.

Objavljujući da je u Nju Orleans iz Arkanzasa stiglo 300 pripadnika Nacionalne garde, 'svežih od iračkih iskustava', Blankova je istakla da su ovi vojnici borbeno prekaljeni i da imaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 'zapete puške M-16'.

'Ovi vojnici znaju da pucaju i ubiju, i očekujem da će tako i biti', rekla je Blankova.

Vojska je pojačala prisustvo američke Nacionalne garde u Meksičkom zalivu na 30.000 pripadnika, a očekuje se da će tamo biti raspoređeno i 3.000 vojnika iz redovne službe.

Američki senator Čarli Melankon rekao je da je do 100 ljudi u oblasti jugoistočno od Nju Orleansa umrlo zbog nasilja koje je zahvatilo grad.

Melankon je rekao da su ljudi umrli od dehidracije u mestu Šalmet u državi Luizijana u jednom magacinu uz Misisipi, očekujući evakuaciju, jer su se bojali da odu u Nju Orleans po nove zalihe.

Neki od policajaca iz Nju Orleansa podneli su ostavke jer nisu želeli da se suoče sa nasiljem u gradu. Američki senat kasno sinoć odobrio je 10,5 miliona dolara koje je zatražio predsednik Džordž Buš za hitnu pomoć žrtvama uragana 'Katrina'. Ipak, ljudi u Nju Orleansu nisu zadovoljni brzinom pomoći.

'Oni nemaju pojma šta se ovde dešava. Doleteli su ovde jednom, dva dana nakon katastrofe, sa TV kamerama, reporterima i svakakvnim čudima - izvinjavam se svima u Americi na mom izrazu - ali ja sam popizdeo', poručio je federalnim vlastima gradonačelnik Nju Orleansa Rej Negin.

Koliko se pažnje posvećuje ovim ljudima govori i činjenica da je Robert Luis, sa još jednim čovekom, decu iz svoje kuće nosio na ramenima 3,2 kilometra kroz potpuno poplavljene ulice, pre nego što ih je spasao helikopter.

'Video sam tela koja su plutala pored mojih ulaznih vrata. Bili smo kao na ostrvu. Uradili smo najbolje što smo mogli', rekao je on za agenciju Rojters.

Nakon toga su došli do 'Superdouma' u kome se smestilo oko 20.000 ljudi.

'Tamo je bio potpuni haos. Ničega nije bilo, morali su da izvedu ljude odatle', dodao je. Kejt Broks je otišao iz 'Superdouma' dva dana nakon što je stigao tamo.

'Unutra nije bilo ni za psa', rekao je.

Zvaničnici su bacali boce vode u gomilu, pa ko uhvati. Bolesni i stariji ljudi potpuno su ignorisani. Kejt je čak video kako su silovali četrnaestogodišnju devojčicu.

S druge strane, stručnjaci za javno zdravlje upozoravaju da se lica koja se još uvek nalaze u Nju Orleansu i na drugim opustošenim područjima Meksičkog zaliva suočavaju sa opasnim bolestima, a moguća je čak i pojava kolere. Udruženje, koje predvodi dr Džordž Benjmin i koje broji oko 50.000 lekara i drugih zdravstvenih radnika, upozorava da postoji niz pitanja na koja treba obratiti pažnju.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.