Izvor: Politika, 13.Jan.2008, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Silajdžić optužuje RS i Srbiju
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka, 12. januara – Sporazum o saradnji Parlamenata Republike Srpske i Srbije, potpisan 9. januara u Banjaluci, bošnjački član Predsedništva Bosne i Hercegovine Haris Silajdžić je ocenio kao narušavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. On je, ujedno, pozvao Kancelariju visokog predstavnika međunarodne zajednice da onemogući ovakve poteze i tako spreči kršenje Ustava BiH.
Osim toga, potpisivanje Sporazuma o saradnji skupština >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Republike Srpske i Srbije za Silajdžića je dokaz da entitete treba ukinuti i BiH urediti na regionalnom principu. A dok se to ne dogodi, naveo je on, Kancelarija visokog predstavnika mora ostati u BiH i njen prvi čovek, do uspostavljanja novog ustavnog uređenja, treba da koristi "bonska ovlašćenja", odnosno da zadrži pravo nametanja zakona i smenjivanja demokratski izbranih zvaničnika i javnih službenika.
Komentarišući Silajdžićeve reči, srpski član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović danas je novinarima u Banjaluci rekao: "Nije dobro što pojedine političke strukture i njihovi lideri pozivaju visokog predstavnika da arbitrira u BiH. Ako ima nešto sporno u tumačenju Ustava BiH za to postoji Ustavni sud i bilo bi sasvim normalno da se Silajdžić obrati ovom organu, a ne visokom predstavniku". Radmanović je dodao da je "potpuno jasno da je Dejtonskim sporazumom regulisano pravo entiteta na specijalne i paralelne veze sa susednim državama" i da te veze između Republike Srpske i Srbije "funkcionišu već nekoliko godina i to sve uspešnije". Problem je, kazao je on, što Silajdžić i veliki broj političara u BiH "čita Ustav onako kako se njima sviđa i kako oni žele".
[objavljeno: ]










