Izvor: Blic, 07.Jun.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šeik Mohamed napao SAD

Šeik Mohamed napao SAD

VAŠINGTON (Rojters) - Halid Šeik Mohamed je bio glavni organizator napada na Njujork i Pentagon od 11. septembra prošle godine, saopštili su američki istražitelji. Mohamed je bio glavni planer najvećeg terorističkog napada u svetskoj istoriji u kojem je poginulo oko 3.000 ljudi. 'Halid Šeik Mohamed je bio mozak operacije. On je takođe jedan od najviših članova u Al Kaidi. On je isplanirao ceo napad i izabrao mete. Učinićemo sve da otkrijemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << gde se on nalazi, kako bismo ga uhapsili i izveli pred lice pravde', rekao je jedan zvaničnik iz Vašingtona, koji je želeo da ostane anoniman.

Mohamed je rođen u Kuvajtu, a trenutno se prema izveštajima obaveštajnih službi nalazi u Avganistanu ili Pakistanu. On je jedan od najbližih saradnika Saudijca Osame bin Ladena, lidera Al Kaide, a star je oko 37 godina. Mohamed se već nalazi na listi najtraženijih Federalnog istražnog biroa (FBI), koji je na svom sajtu objavio njegovu fotografiju uz napomenu da je ovaj terorista možda izmenio lični opis. Stejt department je za informaciju koja bi dovela do njegovog hapšenja ponudio nagradu od 25 miliona dolara. Mohamed je rođak Ramzija Ahmeda Jusefa, koji je glavni osumnjičeni za bombaški napad na Svetski trgovinski centar 1993. godine. Jusef je osuđen na doživotnu robiju i trenutno se nalazi na izdržavanju kazne u Koloradu.

Ministarstvo pravde je saopštilo da su na tlu SAD otkrivene 23 osobe koje imaju 'čvrste veze sa svetskim terorističkim organizacijama'.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.