Saveznici kao protivnici

Izvor: Politika, 16.Jul.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saveznici kao protivnici

Američki zvaničnici otkrivaju da najveći broj stranih gerilaca u Iraku čine državljani Saudijske Arabije – vašingtonskog partnera

Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 15. jula – Ko god je pomislio da u Iraku, posle svega što ga je snašlo, ne može biti bitnijih iznenađenja do uspostavljanja sada nedosežnog mira – prevario se. Upravo je obelodanjeno da glavninu stranih gerilaca na tom ratištu čine državljani – Saudijske Arabije, koja važi za jednog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << od ključnih saveznika SAD na Bliskom istoku.

Prema današnjem izveštaju "Los Anđeles tajmsa", koji se poziva na izjave američkih zvaničnika, među "eksportovanim" diverzantima koji "u Iraku napadaju vojnike SAD, lokalne građane i regularne trupe", čak je 45 procenata Saudijaca, tri puta više nego Sirijaca, 15 odsto, koju Vašington službeno smatra jednim od svojih najvećih protivnika u tom regionu. Još oko 15 odsto je "upadača" iz Libana, 10 odsto iz severne Afrike...

Ovo je prvi put, predočava kalifornijski list, da SAD otvoreno ukazuju na veliku ulogu Saudijaca u borbenim aktivnostima iračkih sunita, protiv tamošnjih, novih vlasti – suprotstavljenog, šiitskog, islamskog krila. Građani "petrolejske kraljevine", dodaje se, mahom dolaze kao "bombaši samoubice" i izvode napade tog tipa – u kojima je, kako se navodi, za poslednjih pola godine ubijeno ili ranjeno 4.000 Iračana – više nego pripadnici drugih nacionalnosti. Po tim verzijama, na primer, među bombašima samoubicama je samo 10 odsto Iračana.

Podseća se, ujedno, na zapletenost američko-saudijskih strateških veza. Dvor u Rijadu je, kažu, osamdesetih finansirao mudžahedine koje su naoružavali Amerikanci, za borbu protiv ondašnjih sovjetskih invazionista u Avganistanu. Među njima je bio i Osama bin Laden koji se potom okrenuo i protiv sopstvene monarhije i protiv SAD, gde je njegova Al Kaida optužena kao organizator i izvršilac atentata 11. septembra 2001. godine, otetim putničkim avionima, na Njujork i Vašington. Petnaest od 19 učesnika u tom udaru, koji je odneo oko 3.000 života, bili su Saudijci.

Današnje otkriće o Saudijcima kao najbrojnijim stranim gerilcima i bombašima samoubicama u Iraku, kao da potvrđuje važnost izreke "Bože, sačuvaj me od prijatelja, od neprijatelja ću se čuvati sam". Jer, ispostavlja se da jednu od glavnih opasnosti po Amerikance u Iraku predstavljaju "uljezi" iz partnerske im države.

Rijad kaže da preduzima "sve potrebne mere" za suzbijanje takve svoje ilegale. Bagdad pak sugeriše da Saudijci ne čine dovoljno u tom pogledu pa i da, verovatno, podstiču aktivnosti kojima bi se suprotstavili pretpostavljenoj podršci Teherana "bratskim šiitima" u Iraku.

Ovako ili onako, tek – kriza se širi. Vašington i dalje za to najviše optužuje Iran i Siriju, ali je karakteristično da ima sve više problema sa sadašnjim i svojevremenim saveznicima. Svrgnuti i pogubljeni Sadam Husein im je bio partner u suzbijanju uticaja "šiitske teokratije" Irana, dok se Bin Laden, nekadašnji saborac protiv Sovjeta, izmetnuo u neprijatelja broj jedan čije je utočište, misli se, u Pakistanu koji važi za jednog od glavnih partnera SAD u "globalnom ratu protiv terorizma". Uz sve to, većina ovdašnjih zakonodavaca koji su svojevremeno glasali za ratni pohod na Irak, sada traže da se glavnina američkih trupa povuče s tog "besperspektivnog" fronta do sledećeg 1. aprila...

M. Pantelić

[objavljeno: 16.07.2007.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.