Izvor: NoviMagazin.rs, 26.Nov.2019, 21:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saudijska Arabija oslobodila 200 jemenskih pobunjenika

Arapska vojna koalicija predvođena Saudijskom Arabijom saopštila je danas da je oslobodila 200 jemenskih pobunjenika plemena Huti kako bi podstakla pregovore UN-a o okončanju sukoba u Jemenu.

Koalicija je navela da je cilj oslobađanja jemenskih pobunjenika otvaranje puta ka razmeni zatvorenika kako je dogovoreno prošle godine.

Vođa pobunjenika Muhamed Ali al Huti pozdravio je potez arapske koalicije i pozvao na oslobadanje svih "ratnih zarobljenika".

Izaslanik >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << UN za Jemen Martin Grifits izjavio je prošle nedelje da se u Jemenu znatno smanjeni vazdušnih napadi zaraćenih snaga. Prema njegovim rečima, poslednjih nedelja se događalo da tokom 48 sati nema uopšte napada iz vazduha, što je prvi put od početka rata u Jemenu.

Od 2015. godine, Saudijska Arabija predvodi vojnu koaliciju u Jemenu koja se bori protiv pobunjenika Huti koje podržava Iran, a koji su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom.

U ratu u Jemenu su poginule desetine hiljada ljudi, većinom civila, prema podacima raznih humanitarnih organizacija. Taj rat je doveo do najteže humanitarne krize danas na svetu, navele su UN.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.