Izvor: Blic, 08.Sep.2010, 13:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Samo u Americi: Školovanje kod kuće
Procenjuje se da se u Americi kod kuće školuje oko milion i po američke dece, odnosno oko tri posto ukupne populacije školskog uzrasta. Od osamdesetih godina prošlog veka, podučavanje dece kod kuće, od strane roditelja, ponovno je postalo popularno.
Pre 1918. godine - kada je Misisipi postao poslednja savezna država u kojoj je pohađanje škole postalo obavezno - brojna deca školovala su se kod kuće, podučavali su ih roditelji ili privatno angažirani učitelji, preneo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je Glas Amerike.
Podučavanje dece kod kuće posebno je popularna u religioznim i konzervativnim sredinama koje su se izborile da lokalni zakoni priznaju ravnopravnost privatnog podučavanja u vlastitom domu. Od tada se takva privatna poduka najčešće od samih roditelja - proširila na sve vere, ali i na porodice koje ne pripadaju ni jednoj crkvi.
Procenjuje se da se na taj način školuje oko milion i po američke dece, odnosno oko tri posto ukupne populacije školskog uzrasta.
U praksi to funkcioniše tako što se roditelji početkom školske godine snabdeju udžbenicima i drugim nastavnim materijalom i pripreme nastavni program, od algebre do zoologije - u njihovom dnevnom boravku. Za mnoge roditelje, najvažnije je, međutim, da deci etičke vrednosti prenose oni sami, a ne učitelji državnih škola.
Odrasli se često protive i standardiziranim testovima te grupiranju učenika po uzrastu, a ne po znanju i sposobnostima. Ne sviđa im se niti to što u državnim školama često postoji automatizam u vezi s prelaskom u sledeći razred, bez obzira na to jesu li učenici savladali gradivo.
U kućama gde se deca privatno podučavaju nije neobično da se nađu grupe dece, u dobi od 4 do 16 godina, zajedno na istom nastavnom času. Starija deca pomažu mlađoj, baš kao što je to nekad bio običaj u školama koje su imale samo jednu učionicu.
Mnogi učenici koji su prošli takvu "alternativnu" školu pokazuju odlično poznavanje nekoliko predmeta i uglavnom nemaju problema s nastavljanjem školovanja na fakultetu. Mnogi za njega dobiju i stipendiju.
Međutim, kritičari "škole kod kuće" kažu da decu najčešće podučavaju nekvalifikovani "učitelji".
Drugo, takvu nastavu nitko ne nadzire. Deca koja ne polaze škole lišavaju se interakcije s drugom decom mada, roditelji koji kod kuće podučavaju decu tvrde da ona nisu ni društveno izolovana, a ni previše udubljena u knjige.
Ona su, kažu roditelji-nastavnici, posvećena ozbiljnom učenju, ali i pohađanju vanškolskih aktivnosti, bave se sportom odlaze u crkvu, kupovinu, baš kao i njihovi vršnjaci koji pohađaju školu.
















