Izvor: Blic, 11.Dec.2002, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Saglasnost u EU o datumu za Tursku
Saglasnost u EU o datumu za Tursku
BRISEL - Nemački ministar inostranih poslova Joška Fišer izjavio je juče u Briselu, da je velika većina članica Evropske unije (EU) prihvatila francusko-nemački predlog da Turskoj bude određen datum za početak pregovora o ulasku u Uniju i da je to 2.005. godina.
Tu saglasnost ministara inostranih poslova, koji su u belgijskoj prestonici okupljeni na sastanku ministara inostranih poslova Unije, trebalo bi da pretoče >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u zvaničnu odluku lideri EU na samitu koji će biti održan 12. i 13. decembra u Kopenhagenu.
Problem sa Turskom, međutim, time neće biti rešen. Lider turske vladajuće partije Pravde i razvoja Redžep Erdogan prošle nedelje je odbacio taj francusko-nemački predlog i smatra da bi krajnji rok za početak pregovora trebalo da bude kraj 2003. godine. Erdogan je, osim toga, optužio EU za duple standarde u stavovima prema ljudskim pravima. Prema Erdoganu, bar šest sadašnjih kandidata za ulazak u EU nisu ispunili političke kriterijume koji se traže za ulazak u Uniju.
EU na samitu u Kopenhagenu treba da potvrdi prijem u njeno članstvo Estonije, Letonije, Litvanije, Češke Republike, Mađarske, Poljske, Slovačke, Slovenije, Kipra i Malte. Erdogan je posebno izdvojio Letoniju i rekao da u toj zemlji oko milion Rusa nemaju osnovna prava kao nacionalna manjina. Pored toga, turski lider je naveo i primer kršenja ljudskih prava Roma u zemljama centralne i istočne Evrope.
Izgleda, međutim, da je, što se datuma tiče, sada sve jasno pa ostaje da se vidi kako će na taj predlog odgovoriti zvanična Ankara.
Uoči samog početka samita EU u Kopenhegenu, gde bi trebalo da padne definitivna odluka o prijemu 10 zemalja, sudeći po dvodnevnom sastanku ministara inostranih poslova, ostalo je još mnogo problema da bude rešeno. Suština tih problema je u zahtevu većine kandidata da od EU izvuku više nego što im je ponuđeno, dok već frustirane stare članice ističu da su ponudile maksimum i da od toga više ne mogu.





