Izvor: Kurir, 11.Jan.2012, 01:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SVOČ OSTVARIO REKORDNU PRODAJU SATOVA U 2011.
Tvrde da bi prodaja bila još bolja da 2011. godine nije zabeležen, kako kažu, katastrofalan rast švajcarske valute
ŽENEVA - Najveći svetski proizvođač satova i satnih mehanizama Svoč grupa (Swatć Group) osvarila je prošle godine rekordnu prodaju od 7,5 milijardi dolara, što je za 11 odsto više nego 2010. godine.
Svoč grupa, čije je sedište u švajcarskom gradu Bil, saopštila je danas da je dobroj prodaji doprinela pre svega povećana potražnja za njihovim >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << satovima i nakitom na tržištima u ekspanziji, pre svega u Kini. Kompanija navodi da će pravi izazov u 2012. godini biti održati tako visok nivo prodaje. U Svoču tvrde da bi prodaja bila još bolja da 2011. godine nije zabeležen, kako kažu, katastrofalan rast švajcarske valute, što je uticalo na smanjenje prodaje od 696 miliona švajcarskih franaka.
Akcije Svoča skočile su danas na berzi u Cirihu za 3,3 odsto i prodavale su se za 375,80 švajcarskih franaka (395,72 dolara). Švajcarski proizvođač satova proteklih godina proširio je svoj portfolio i značajno ojačao prisustvo na azijskom tržištu, i pored jake konkurencije proizvođača iz tog dela sveta. Svoč je u sporu sa sudskim vlastima Švajcarske zbog prodaje delova poput opruga, zupčanika i kompletnih satnih mehanizama manjim proizvođačima.
Švajcarske vlasti traže od Svoča omogući veću prodaju delova svojih mehanizama, pozivajući se na obaveznu konkurentnost na tržištu. Prošle godine u Svoču su ipak uspeli da prodaju za 15 odsto manje delova ostalim proizvođačima satova u odnosu na 2010. godinu. Švajcarski proizvođač nada se da će taj trend biti produžen i ove godine.




