
Izvor: RuskaRec.ru, 27.Avg.2017, 21:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ruski tenk postaje otporan na rakete
Kako sačuvati tenk od rakete? Najlogičniji odgovor bi bio da se pojača oklop, ili da se izbegne direktan pogodak. Srećom, novi sistem aktivne zaštite onemogućava direktan pogodak. To je lakša i jeftinija varijanta nego dodatno ojačavanje tenka oklopom.
Ruski sistem aktivne zaštite „Arena“, konstruisan je u konstruktorskom birou mašinogradnje u Kolomni. To je radar za tenk koji detektuje raketu kada se približi na 50 metara, čak iako je to nadzvučna TOW raketa.
Čim >> Pročitaj celu vest na sajtu RuskaRec.ru << se meta detektuje i fiksira u sistemu, kompjuter u milisekundama prati njenu putanju prema tenku. Kada neprijateljski projektil dođe na dva metra od tenka, sistem ispaljuje raketu-presretač koja ga uništava.
Ovo je automatski sistem bez manuelne kontrole. Čovek ne bi mogao ni da reaguje tako brzo kao kompjuter.
„Ova ruska inovacija može brzo da se proširi po celom svetu, jer sve zemlje žele da po svaku cenu zaštite svoje vojnike i tehniku. A ako je to još i jeftino, onda utoliko bolje“, rekao je za „Rusku reč“ profesor Vojne akademije Vadim Kozjuljin.
On je ovaj sistem uporedio sa sačmaricom, samo što se ovde umesto sačme koriste šrapneli od kompozitnih materijala.
„Sistem funkcioniše automatski i neprijateljske rakete završavaju kao i glineni golubovi – raspadaju se na mnoštvo fragmenata“, dodao je on.
Kozjuljin kaže da svaka „Arena“ ima 22 projektila-presretača: „Ovaj sistem udvostručuje šanse da tenk ne bude uništen na bojnom polju. Jeftin je i lako se integriše u oklopno vozilo“.
Pored testiranja na poligonu, potrebno je testirati ovaj sistem i u pravim ratnim dejstvima.
„Treba reći otvoreno da ovaj sistem mora imati i svoje vatreno krštenje. Sve dok Rusija ne donese odluku da se potpuno pridruži sirijskoj operaciji na zemlji, sav spektar mogućnosti ’Arene’ ostaje nedovoljno istražen“, rekao je ekspert.
„Arena-M“ - rezultat sinergije postojećeg znanja i praktičnog iskustva