Izvor: Politika, 09.Maj.2010, 23:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusija proslavila pobedu
Od našeg specijalnog izveštača
Moskva – I lepo vreme voli pobednike, nad Moskvom je bilo sunčano jutro, a da tako i ostane bili su spremni i specijalni avioni za razbijanje kišnih oblaka. Veličanstvena parada na Crvenom trgu u čast 65 godina od pobede u Drugom svetskom ratu protekla je besprekorno, zapravo u savršenom marševskom i svečanom >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << poretku, uz vojne orkestre, državne, ratne i sadašnje zastave, fanfare, bubnjeve, raporte i poneku suzu veterana iz Drugog svetskog rata. Upravo ti veterani bili su, zapravo, i glavni gosti na svečanoj tribini podno zidina Kremlja, iako su na tribini sedeli i predsednici ili premijeri iz 21 države sveta. Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev najviše je u svom obraćanju na početku svečanosti spominjao veterane, značaj pobede sovjetskog naroda i sovjetskog oružja, jer na Istočnom frontu nacistička Nemačka je izgubila 75 odsto svoje vojne moći. Ruski je predsednik ukazao i na opasnost od pokušaja revizije rezultata Drugog svetskog rata kao i na potrebu saradnje i solidarnosti u suprotstavljanju svetskim izazovima.
Na svečanoj tribini moglo se uočiti da je nemačka kancelarka Angela Merkel sedela pored Vladimira Putina, a da je pored predsednika Medvedeva bio predsednik Kine Hu Ćintao. Pored predsednika Srbije Borisa Tadića sedeo je predsednik Slovačke Ivan Gašparovič.
Uz zvuke zvona sa crkve Vasilija Blaženog i uz pesmu „Ustani narodna zemljo“, koje se pevala u Drugom svetskom ratu, komandant parade, ujedno i komandant Moskovskog vojnog okruga, general-pukovnik Valerij Gerasimov podneo je raport ministru odbrane Anatoliju Serdjukovu, a ministar zatim predsedniku Medvedevu.
Na početku vojnog defilea prošli su kontingenti iz skoro svih bivših sovjetskih republika. Od saveznika iz Drugog svetskog rata prvi su prošli Poljaci, pa Britanci, Amerikanci i Francuzi.
Na čelu defilea borbene tehnike prvi su bili legendarni tenkovi T-34, pa samohotke Su-100. Zatim su usledili najnoviji modeli sovjetskog naoružanja: izviđački automobili „tigar“ i „dozor“, oklopni transporteri BTR-80, borbena vozila pešadije BMP-3, tenkovi T-90, samohodne haubice „msta“, artiljerijski raketni sistemi „buratino“ i „smerč“, PVO sistemi „pancir“, „buk“ i S-400 „trijumf“, taktičke balističke rakete „iskander“ i balistički interkontinentalni projektili „topolj“.
Helikopterski i avio-ešaloni predstavili su manje-više sve poznate ruske borbene, transportne i avione za elektronsko izviđanje: Mig-29, Mig-31, Su-24, Su-27, Su-34, Su-25, Jak-130, Tu-160, Tu-95, Tu-22, An-124, A-50, Iljušin-80... Od helikoptera leteli su Mi-8, Mi-26, Mi-28, Mi-24, Ka-50, Ka-52, Ka-27...
Većina borbene tehnike koja je sada nastupila bila je i na paradi pre pet godina uključujući i strateške rakete „topolj“. No, ono što je prvi put prikazano na Crvenom trgu svakako je PVO sistem S-400 „trijumf“ i specijalno leteće komandno mesto ruskog predsednika i premijera, avion Iljušin-80. Taj bi avion za slučaj nuklearne krize poslužio ruskom predsedniku i premijeru da iz njega komanduju uzvratnim nuklearnim udarom, pod pretpostavkom da je njihovo kopneno komandno mesto nuklearnim napadom prethodno već uništeno.
Na paradi na Crvenom trgu učestvovalo je ukupno 10500 vojnika, podoficira i oficira, 160 borbenih i neborbenih vozila te 127 aviona i helikoptera, 50 orkestara i 1200 muzičara. Istovremeno sa paradom u Moskvi održane su i vojne parade u još 72 grada u Rusiji, tako da je proslava 65 godina od pobede u Drugom svetskom ratu imala najmasovniji karakter od 1945. godine. Cela Rusija odisala je svečanom atmosferom i da se ona ne bi kvarila gubernator Sankt Peterburga Velentina Matvijenko zabranila je rad striptiz barova na Dan pobede. Može se reći da su se toj zabrani pridružili i u Moskvi. Neformalno...
Miroslav Lazanski
--------------------------------------------------------------------
Tadić: Srbija ponosna na svoju antifašističku prošlost
Predsednik Srbije i vrhovni komandant oružanih snaga Srbije Boris Tadić, koji je u Moskvi prisustvovao velikoj paradi povodom 65 godina od pobede u Drugom svetskom ratu, imao je tom prilikom niz vrlo značajnih susreta kako sa domaćinima tako i sa liderima drugih država sveta. Naime, predsednik Tadić je razgovarao sa predsednikom Rusije Dmitrijem Medvedevom, premijerom Vladimirom Putinom i ministrom odbrane Rusije Anatolijem Serdjukovom. Tadić je razgovarao i sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, kao i sa liderima bivših jugorepublika koji su bili prisutni na paradi na Crvenom trgu.
Na specijalnoj konferenciji za novinare u ambasadi Srbije u Moskvi predsednik Tadić je naglasio da je Moskva danas bila svetska prestonica mira, da je Srbija ponosna na svoj doprinos pobedi antifašističke koalicije u Drugom svetskom ratu, da se on klanja svim žrtvama koje su pale u borbi protiv nacizma i fašizma, kako srpskim žrtvama tako i žrtvama svih jugoslovenskih naroda, jer je borba protiv nacizma i fašizma bila zajednička bitka svih jugoslovenskih naroda. Predsednik Tadić je odao priznanje NOB Jugoslavije i drugim antifašistima i istakao je da će Srbija uvek biti protiv antisemitizma i rasizma, uvek protiv svih starih, ali i novih pojavnih oblika fašizma i nacizma. Predsednik Tadić je najavio i nove susrete sa ruskim liderima, kao i novi impuls rusko-srpskoj vojnoj saradnji.
U bašti ambasade Srbije u Moskvi predsednik Tadić se dva sata zadržao u neformalnom razgovoru sa prisutnim novinarima.
M. Lazanski
[objavljeno: 10/05/2010]






