Rio: Pucnjava u faveli, ubijeno devetoro

Izvor: Mondo, 26.Jun.2013, 13:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rio: Pucnjava u faveli, ubijeno devetoro

U pucnjavi koja je izbila posle protesta u jednoj faveli u Rio de Žaneiru između policije i, kako organi reda tvrde, narko-dilera, ubijeno je, prema najnovijem bilansu, devetoro ljudi, piše danas "Gardijan".

Okolnosti pod kojima se pucnjava dogodila u ponedeljak u kompleksu Mare nisu u potpunosti jasne, a policija tvrdi da su se mirni protesti pretvorili u nasilje kada su korisnici kreka iskoristili protest kao priliku za pljačkanje ljudi i radnji, navodi ovaj list.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Na lice mesta je pozvana policija za razbijanje demonstracija, nakon čega je izbio sukob u kom je pogođen jedan policajac, a ubijena dva stanovnika favele i sedam preprodavaca droge, rekao je portparol vojske.

Stanovništvo, međutim, tvrdi da je policija upotrebila silu nakon pogibije jednog svog pripadnika i da je nakon prvog sukoba nekoliko sati pucala u ljude u zgradama.

Policija to poriče, ističući da nije u pitanju bila osveta, već policijska operacija radi sprovođenja forenzičke istrage o ubistvu.



Lokalno stanovništvo je juče zbog ovog incidenta održalo protest, na koji je policija poslala tenk i na stotine pripadnika organa reda.

Akciju policije osudilo je i nekoliko nevladinih organizacija u faveli.

Mare je jedna od najvećih favela u Riju, u kojoj, kako se procenjuje, živi oko 130.000 ljudi. Podeljena je na 17 zajednica, od kojih mnoge kontrolišu različite, često zavađene bande.

Najnoviji incident dodatno pojačava strah od nasilja pred tri velika događaja u Riju - dolazak pape, Svetsko prvenstvo u fudbalu i Olimpijske igre, i povećava tenzije u zemlji koju poslednjih dana potresaju masovni protesti zbog brutalnosti policije, korupcije, loših javnih usluga i drugog.

(Tanjug, foto: screenshot/YouTube)

Nastavak na Mondo...



Povezane vesti

U pucnjavi u faveli u Riju ubijeno najmanje devetoro

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Jun.2013

U pucnjavi koja je izbila posle protesta u jednoj faveli u Rio de Žaneiru između policije i, kako organi reda tvrde, narko-dilera, ubijeno je, prema najnovijem bilansu, devetoro ljudi, piše danas "Gardijan".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.