Raznet saudijski aerodrom

Izvor: Vesti-online.com, 22.Dec.2015, 10:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Raznet saudijski aerodrom

Borbe u Jemenu rasplamsale su se od kako je na snagu stupilo primirje. Avioni arapske koalicije nemilosrdno bombarduju jemenske gradove, a uzvraćeno im je sa dve sovjetske rakete tačka U, koje su uništile aerodrom kod grada Džezan u Saudijskoj Arabiji.

Da podsetimo, Hutiti su iz prestonice Sane proterali predsednika Abd-Rabu Mansura Hadija. Gonili su ga do Adena, a onda je intervenisala Arapska koalicija. Pobunjenicima se kasnije pridružio bivši predsednik Ali Abdulah Saleh, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << svrgnut u Arapskom proleću 2011, kao i većina jemenske vojske. Pomaže ih Iran, budući da je šiitski, kao i Hutiti. Od tada se građanski rat pretvorio u regionalni za dominaciju na Arabijskom poluostrvu.

Potpisivanje primirja iskoristila je Arapska koalicija okupljena oko Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara za ofanzivu u provinciji Mareb.

Postigli su manje uspehe što ih je ohrabrilo da sa saudijske teritorije upute navodno vojsku lojalnu Hadiju u jemenski pogranični grad Harad. Međutim, kakva je Hadijeva vojska pokazala je nedavna zaseda u kojoj su svi izginuli bili stranci - šest Kolumbijaca i njihov oficir Australijanac. Smatra se da je u pomoć Hadiju prošlog meseca poslato nekoliko hiljada najamnika.

Jemenska vojska odgovorila je na napade i gotovo isterala najamnike iz Harada, a onda su ispaljene rakete tačka U na aerodrom kod Džezana uz zapanjujući rezultat. Ubijeno je 79 Saudijaca, a oko 100 ranjeno. U raketnom napadu na bazu Safir kod Mariba ubijeno je 86 najamnika, a uništeno nekoliko oklopnih vozila, osam helikoptera apač i dva velika transportna činuka.

Borbe su se razvile na granici i Jemenci su zauzeli nekoliko manjih mesta i pograničnih kasarni. Gubitak starog grada Al Kubah proizveo je šok u saudijskoj komandi, pogotovo što se nekoliko vojnika predalo.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.