RT: Zvuk Zemlje u koji udara solarna oluja progoniće vaše snove

Izvor: Vostok.rs, 21.Nov.2019, 15:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RT: Zvuk Zemlje u koji udara solarna oluja progoniće vaše snove

ESA (Evropska kosmička agencija) je iskoristila četiri kosmičke letelice u orbiti koje su poznate pod nazivom "klasterska misija" kako bi pretvorila EM (elektromagnetno zračenje) u zvuk iz solarnih oluja koje pada na našu atmosferu, a rezultati će verovatno progoniti vaše snove još neko vreme. Magnetosfera, magnetno polje koje stvara zemljino istopljeno jezgro, deluje kao štit za koji se misli da nas štiti od toplote, zračenja nošenim sunčevim vetrom. Naučnici su po prvi put snimili kako zvuči kada se te naelektrisane čestice odbiju od štita magnetosfere i obruše na dolazne čestice iza njih, stvarajući magnetoakustične talase. Rezultati zvuče kao kasne noćne more. Nepotrebno je reći da će neki slušaoci ovu „kosmičku muziku“ smatrati pomalo uznemirujućom. ESA je zabeležila ukupno šest solarnih oluja i tokom procesa otkrila da su talasi solarnih oluja mnogo složeniji nego što se ranije mislilo. „Naše istraživanje otkriva da solarne oluje duboko modifikuju region foršoka (takozvana faza „pripreme“ glavnog zemljotresa)“, rekla je fizičar Lusil Turk sa Univerziteta u Helsinkiju u Finskoj, koja je predvodila međunarodni tim istraživača. „Kao da oluja menja balans foršoka.“
Solarni vetrovi duvaju nakon velike magnetne erupcije koja se dešava na površini Sunca, a takođe stvaraju aurore, poput aurora borealis, u magnetno-vizuelnoj predstavi. U normalnim, "mirnim" uslovima, magnetosfera proizvodi signal niske frekvencije. Naredna misija ESA-e sa solarnim orbiterom, koja bi trebalo da počne u februaru 2020. godine, pomoći će bolje razumevanje uslova koji stvaraju takve kosmičke disharmonije u prostoru iznad naše planete.   Krajnji je cilj da se bolje razumeje vremsnki uslovi, kako bismo u budućnosti mogli bolje pripremiti našu orbitalnu elektroniku i kosmičke letelice kojima upravljaju ljudi protiv bilo kakvih potencijalno katastrofalnih događaja. Otkrića tima objavljena su u novom radu u časopisu "Geofizikal risirč leters". Izvor: Vostok / RT

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.