RT: Zlobna Rusija i pretnje protiv slobodnog sveta

Izvor: Vostok.rs, 18.Avg.2017, 23:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RT: Zlobna Rusija i pretnje protiv slobodnog sveta


Izvor:
Vostok, RT

Zlobna Rusija koja kuje zavere protiv slobodnog sveta je standard za slobodnu zapadnu štampu, ali misteriozno, zavere pripisane Kremlju nekako nikad nisu dokazane ili realizovane.

RT se osvrće na neke zapadne paničarske medije i njihove neosnovane tvrdnje.

Nije teško pronaći primere ovih trendova u prošlosti i sadašnjosti. Verovatno, najveći primer u ovom trenutku jeste kako se karakteriše rusko-beloruska vojna vežba pod nazivom "Zapad 2017", posebno u baltičkim državama i Poljskoj. Vežbu će zajedno održati Rusija i njen saveznik Belorusija u septembru, a s druge strane već mesecima zvaničnici i analitičari zapadnih zemalja upozoravaju da će vežbe služiti kao pokriće za invaziju.

Bez obzira na to što dve zemlje rade na tome kako bi vežbe učinile javnim i smirile strasti, čini se da ništa ne pomaže da se oteraju strepnje, a čak i ublažavajući i dobronamerni koraci se ponovo tumače kao "maskiranje" (vojna kamuflaža).

"Siguran sam da će pozvati posmatrače na neke vežbe i omogućiti im da vide, ono što oni žele da vide. Ali neće im biti dozvoljeno da vide bilo kakav detalj", izjavio je za nacionalni radio ministar spoljnih poslova Litvanije Linas Linkevičius.

Vežbu "Zapad" Rusija i Belorusija održavaju svake dve godine, sa najavljenim vremenom održavanja mesecima unapred. Ove godine će biti uključeno oko 13.000 vojnika, a većina će biti iz Belorusije.

Vežbu je litvanski predsednik Dalija Gribauskajte nazvala "agresivnim igrama usmerenim protiv Zapada".

I general-potpukovnik Ben Hodžis, komandant snaga američke vojske u Evropi, rekao je da bi to mogao biti "trojanski konj" za pomeranje trupa, oružja i tehnike.

Druge teorije o tome šta Rusija planira pod obrisom ratnih igara uključuju: raspoređivanje balističkih raketa u Belorusiji, slanje sabotera preko beloruske granice sa Ukrajinom, okupiranje Belorusije i naravno osvajanje baltičkih NATO saveznika kako bi testirala njihovu odlučnost u borbi protiv Rusije.

NATO je s druge strane obećao da će udvostručiti svoje zračne patrole nad Baltikom tokom vežbi "Zapad 2017" te je održao desetine manevara u Evropi kako bi uspostavio poverenje među svojim zabrinutim članovima.

Radi poređenja, na NATO vežbama „Čuvar sablje“, koje su održane u Bugarskoj u julu, učestvovalo je 25.000 vojnika iz više od 20 zemalja, a od Rusije ih je razdvajalo samo Crno more.

Predstavljanje svake vojne vežbe ili iznenadnih provera spremnosti vojske Rusije kao provokacije i potencijalne pretnje ratom, ima dugu tradiciju. Čak i kada se vežba odvija na teritoriji Rusije, i to je gotovo uvek.

Tako su bile i tvrdnje da će vežbe "Kavkaz 2009", koje su održane godinu dana nakon neuspele invazije Gruzije na Južnu Osetiju, dovesti do rata sa Gruzijom. Za istu vežbu održanu 2016. godine rečeno je da je cilj Ukrajina.

I u svakom slučaju, želja Rusije da održi vežbama potrebnu borbenu gotovost vojske je "priprema za mega ratove".

Rusi "na našim obalama" ...

Vežbe za rat nisu jedini način da Rusi mogu biti strašni za zapadnu publiku. Postoji i prisustvo Rusije na "našim granicama". Na primer, redovne patrole ruskih aviona kod obala Velike Britanije. Čini se da tabloidi u Velikoj Britaniji smatraju da im je dužnost da izveštavaju svaki put kada Raf (Kraljevska avijacija) usmerava borbene avione kako bi presreli ruske avione koji prolaze pored Velike Britanije. Naravno, tek na kraju priče čitalac saznaje da nije došlo do stvarnog kršenja britanskog vazdušnog prostora.

Navika da se čuju uzbune ponekad se završavaju šalom u britanskim medijima. U 2014. godini, saopšteno je da je "ruski vojni avion" ušao u vazdušni prostor zemlje, a da je britanska avijacija zapretila obaranjem. Ispostavilo se da je to bio stari pokvareni letonski civilni avion za prevoz putnika, a koji tip aviona su inače koristile i vojske mnogih zemalja.

Takođe, i ostala ruska vojna sredstva dobijaju sličnu intenzivnu pokrivenost britanskih medija. Prošle godine mediji u Velikoj Britaniji bili su preplavljeni sa spekulacijama o mogućim pretnjama od strane "Admirala Kuznjecova", ruskog nosača aviona, pošto su se brod i pomorska grupa pripremali za prolazak kroz Lamanš. Tokom povratka grupe brodova iz Sirije, britanska štampa je istraživala troškove odgovora-napada Kraljevske mornarice prema ruskim ratnim brodovima.

I u junu 2016. godine, mediji su objavili da je britanska mornarica otkrila rusku podmornicu u Lamanšu. Na izveštaje je reagovalo rusko ministarstvo odbrane, a koje je saopštilo da podmornica čak nije bila ni zaronjena dok je plovila pod budnim okom Britanaca.

... vreba u dubini ...

U nekim drugim evropskim zemljama čak nije ni potrebno videti rusku vojnu podmornicu, brod ili avion u blizini granica da bi mediji počeli sa histerijom. Švedska je neslavno pokrenula višemesečni lov na "rusku podmornicu" koja je se navodno skrivala u blizini Stokholma da bi nakon dve godine kasnije priznala da je lov na podmornicu podstaknut signalom od "švedskog objekta".

Švedska vojska je očigledno imala neku vrstu obuke i navodno povećanje budžeta, dok su njihovi susedi u Norveškoj iskoristili priliku da se malo smeju na račun medijske histerije.



Nepostojeća ruska podmornica optužena je i za oštećenje ribarskog broda iz Severne Irske 2015. godine.

... ciljanje na internet ...

Preko Atlantika, strah od Rusa je više usredsređen na informativni rat i kibernetiku. U novogodišnjoj noći, ruski hakeri su optuženi od strane Vašingtona za hakovanje mreže električne energije u Vermontu, nakon što su vlasti prijavile pronalaženje određene vrste "malvera" na računaru u svojoj kancelariji. Činjenica da računar nije bio ni povezan sa internetom nije sprečio medije da dodaju "rusku pretnju" ovoj priči.

Tako su i priče Si-en-ena o operacijama ruske sajber-vojske tvrdile da su "ruski hakeri" odgovorni za pokretanje trenutnih diplomatskih odnosa između zemalja Zaliva i Katara, i tako mnoge druge priče...

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.