
Izvor: Vostok.rs, 21.Jan.2020, 11:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RT: Udahnuti novi život kolonizaciji Meseca? ESA će početi proizvoditi kiseonik iz mesečeve prašine
Evropska kosmička agencija (ESA) izgradila je prototip postrojenja za proizvodnju kiseonika iz simulovane mesečeve prašine s ciljem stvaranja održivog postrojenja za proizvodnju kisenoika na Mesecu..
„Mogućnost za dobijanje kiseonika iz resursa koji se nalaze na Mesecu očigledno bi bila od velike koristi za buduće doseljenike, kako za mogućnost disanja, tako i za lokalnu proizvodnju raketnog goriva“, kaže Bet Lomak sa Univerziteta u Glazgovu, istraživač koji radi na prototipu u Evropskom kosmičkčom istraživačkom i tehnološkom centru (ESTEC).
Trenutni prototip je postavljen u laboratoriji u Nordvijku u Holandiji, ali sledeći korak je početak preciznog podešavanja, smanjenje radne temperature i pojednostavljenje dizajna kako bi se stvorila prenosiva verzija sistema koja bi jednog dana mogla da bude prebačena na Mesec.
Na osnovu uzoraka vraćenih sa Meseca tokom godina, ispostavilo se da se mesečev regolit (mesečev kamen) sastoji od 40 do 45 procenata kiseonika, što ga čini jedinim od najzastupljenih elemenata na satelitu, a što je neverovatno srećna okolnost za buduće planove ljudske kolonizacije.
© ESA - P. Carril
Međutim, kiseonik je vezan kao oksidi koji imaju oblik minerala ili stakla. U prototipu postrojenja ekstrakcija kiseonika se vrši elektrolizom istopljene soli, pri čemu je mesečeva prašina smeštena u metalnu korpu sa soli kalcijum hlorida koja se zagreva na ogromnih 950 stepeni Celzijusa.
Regolit nekako ostaje čvrst pri ovoj temperaturi, ali prolazeći strujom kroz zagrejanu mesečevu stenu oslobađa kiseonik sadržan u sebi. Pomalo čudno, tada regolit postaje upotrebljiva metalna legura.
Sada istraživači takođe istražuju potencijalne buduće upotrebe ovih metalnih legura, uključujući 3D štampače kako bi konstruisali delove za mesečeve baze ili potencijalno čak i kosmičke letelice.
Za sada je glavni cilj da se funkcionalni prototip pripremi za testiranje do sredine 2020-ih. Takvi projekti čine sastavni deo zajedničkih aktivnosti u budućnosti NASA-e i ESA-e u kosmosu, jer agencije rade na „održivom ljudskom prisustvu na Mesecu i možda jednog dana na Marsu“.
Izvor: Vostok / RT
Na Mesecu napravljena fabrika za kiseonik: "Možemo da se fokusiramo na proizvodnju"
Izvor: B92, 21.Jan.2020
Novo postrojenje za kiseonik bazirano na Mesečevoj prašini trebalo bi da postavi temelje ljudske budućnosti na Mesecu...Evropska svemirska agencija (ESA) otvorila je postrojenje kao deo svojih planova za nastanjivanje na Mesecu u narednim godinama...Ako ćemo već da živimo na Mesecu, trebalo bi...