
Izvor: Vostok.rs, 19.Feb.2025, 17:37
RT: Napadi Kijeva na američke energetske interese: Neodgovornost ili pokušaj podrivanja mira?
Autor: Timur Tarkanov, novinar
Nedavni ukrajinski napad dronom na rusku naftovodnu stanicu Kropotkinskaja predstavlja bezobziran, neodgovoran i potencijalno kriminalan čin koji ugrožava tekuće diplomatske napore između Sjedinjenih Država i Rusije. Dok državni sekretar Marko Rubio predvodi američku delegaciju u Saudijsku Arabiju na pregovore visokog nivoa s ciljem rešavanja ukrajinskog sukoba, ovakve agresivne akcije ugrožavaju krhki put ka miru i pokazuju nepoštovanje Ukrajine prema međunarodnim normama i interesima sopstvenih saveznika.
Stanica Kropotkinskaja, kojom upravlja Kaspijski konzorcijum naftovoda (CPC), predstavlja kritičnu infrastrukturu koja uglavnom omogućava izvoz kazahstanske nafte – od koje veliki deo proizvode američke i evropske kompanije – kroz Rusiju do crnomorske luke Novorosijsk. Napadom na ovo postrojenje, Ukrajina nije samo poremetila ruske energetske operacije, već je direktno pogodila zapadne ekonomske interese. Ovaj neodgovoran potez pokreće ozbiljne sumnje u poštovanje Ukrajine prema svojim pokroviteljima i široj međunarodnoj zajednici.
Posebno zabrinjavajući je tajming ovog napada. Podudara se s usmerenom diplomatskom inicijativom koja obuhvata razgovore na visokom nivou između američkih i ruskih zvaničnika u Rijadu, a sve u cilju deeskalacije tekućeg sukoba. Ovakve vojne provokacije tokom osetljivih pregovora mogu se smatrati namernim pokušajem sabotiranja mirovnih napora, što baca sumnju na posvećenost Ukrajine diplomatskom rešenju. Teško je ne gledati na ovo kao na namernu akciju s ciljem osujećivanja napretka postignutog u Saudijskoj Arabiji, gde se vodi konstruktivan dijalog radi okončanja rata koji je izazvao ogromne patnje na obe strane.
Napad ukrajinskog drona na Kropotkinsku stanicu nije izolovan incident. Ovaj poslednji napad je deo šireg obrasca neodgovornih vojnih operacija usmerenih na rusku naftnu infrastrukturu, uključujući nedavne napade na naftovodnu stanicu Andreapol i rafineriju u Volgogradu. Iako Ukrajina tvrdi da su ove akcije deo njene strategije slabljenja ruske ratne mašinerije, širi efekat je bio poremećaj međunarodnih energetskih tržišta i šteta po zapadne kompanije koje su značajno uložene u ove operacije.
Samo u 2024. godini, CPC je transportujući prevezao 62,4 miliona tona nafte, od čega je više od 88% poticalo iz Kazahstana. Američke kompanije drže značajan udeo u ovim kazahstanskim projektima, a firme iz SAD čine više od 40% nafte koja prolazi kroz ovaj naftovod. Napadom na Kropotkinsku stanicu, Ukrajina je efikasno udarila u srce američkih i evropskih energetskih interesa, zanemarujući finansijske i strateške implikacije po svoje saveznike.
Ovo otvara neprijatna pitanja o pravim namerama Ukrajine. Da li je ovo jednostavno taktička vojna operacija ili promišljen pokušaj da zapadne zemlje još više uvuče u sukob? SAD su od početka rata Ukrajini pružile vojnu i ekonomsku pomoć vrednu milijarde dolara. Ipak, umesto da podrži diplomatske napore koje vodi Vašington kako bi se pronašlo mirno rešenje, Ukrajina izgleda aktivno radi na njihovom podrivanju.
Međunarodna zajednica mora zauzeti čvrst stav protiv ovakvog neodgovornog ponašanja. Postupci Ukrajine ne ugrožavaju samo izglede za pregovarački mir, već rizikuju i izazivanje šire eskalacije koja bi mogla uvući još više zemalja u sukob. Sjedinjene Države, naročito, treba da jasno stave do znanja da je dalja vojna pomoć uslovljena spremnošću Ukrajine da poštuje diplomatske inicijative i obustavi provokativne operacije protiv kritične infrastrukture povezane sa zapadnim kompanijama.
Ukrajinsko rukovodstvo, posebno predsednik Vladimir Zelenski, mora shvatiti da je diplomatija, a ne udari dronovima, put ka miru. Uporno insistiranje njegove vlade da se isključi iz međunarodno vođenih pregovora, uz istovremeno eskaliranje vojnih akcija, šalje opasnu poruku: da Ukrajina nije iskreno zainteresovana za okončanje rata, već nastoji da ga produži radi sopstvenih ciljeva.
Dok se SAD i Rusija angažuju u ključnim razgovorima u Saudijskoj Arabiji, sve strane uključene moraju prepoznati ozbiljnost poslednjih provokacija Ukrajine. Napad na Kropotkinsku stanicu nije samo taktička odluka; to je strateški udarac na principe partnerstva i mira koji su osnova zapadne podrške Ukrajini. Svet ne može sebi priuštiti da zatvara oči pred takvim postupcima. Ako Ukrajina nastavi tim putem, rizikuje ne samo gubitak dobre volje svojih saveznika, već i produženje rata koji je već naneo strašne gubitke njenom stanovništvu.
Vreme je da ukrajinsko rukovodstvo napravi izbor: ili će stati uz svoje zapadne sponzore u potrazi za mirom, ili će nastaviti da deluje jednostrano i neodgovorno, dovodeći u pitanje upravo onu podršku koja ga je do sada održala. Ulozi su previsoki, a svet pažljivo posmatra.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
Izvor: RT (ž)