RT: Kina nudi Indiji zajedničko istraživanje Meseca, te čestita uspešan početak lunarne misije

Izvor: Vostok.rs, 23.Jul.2019, 16:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RT: Kina nudi Indiji zajedničko istraživanje Meseca, te čestita uspešan početak lunarne misije

 
Samo dan nakon što je Indija uspešno lansirala na Mesec "Čandrajan 2" na Mesec, Peking je saopštio da je spreman da se udruži sa Nju Delhijem u istraživanju prirodnog satelita Zemlje, što bi moglo ponuditi način da se popravi veza sa njenim susedom.
Kina pozdravlja početak indijske misije "Čandrajan 2", izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Hua Čuning na konferenciji za novinare u Pekingu. "Spremni smo da udružimo snage sa Indijom i drugim zemljama u sprovođenju istraživanja na Mesecu", rekla je ona, dodajući da je "zajednička misija čovečanstva" da sazna više o Mesecu i dalje. Osim toga, postoje i drugi znakovi da je indijsko lansiranje naišlo na pohvale u Kini. Vu Viren, šef kineskog programa za istraživanje Meseca, poželeo je uspeh Indiji u sletanju na Mesec "uprkos prethodnim kašnjenjima". Međunarodni napori da se istraži Mesec takođe su motivisali Kinu da krene napred, ali njegn kosmički program ne znači da će se Peking "takmičiti sa bilo kim oko toga", rekao je Vu. U ponedeljak je druga lunarna misija Indije uspešno pokrenuta sa kosmičke stanice Sriharikota. Kosmički brod je već ušao u Zemljinu orbitu, gde će ostati tri nedelje pre nego što počne da se kreće prema Mesecu. Ako sve bude išlo po planu, Indija će postati četvrta zemlja koja će sigurno sleteti na površinu Meseca. Do sada su samo SSSR, SAD i Kina bile u stanju da to urade. "Čandrajan 2" je spreman da prikupi podatke i slike sa Mesečevog malo istraženog Južnog pola. Kineska sonda "Čange 4", uspešno je sletela na južni pol u januaru. Ona istražuje geologiju regiona, sprovodi biološke eksperimente i beleži slike koje se prenose nazad na Zemlju. Ako se Kina i Indija udruže u istraživanju Meseca, to bi otvorilo put za dve sile da poprave odnose narušene tokom dugogodišnjeg geopolitičkog rivalstva. Obe zemlje imaju nerešene granične sporove koji su ih povremeno uplitali na čarke na granici u dužine 3.500 kilometara.  Izvor: Vostok / RT

Nastavak na Vostok.rs...






Povezane vesti

Proučavanje svemira za dobrobit čovječanstva

Izvor: Nezavisne Novine, 24.Jul.2019, 14:31

PEKING - Kina je spremna da proučava Mjesec i ostatak svemira ne samo u svoje svrhe već i za dobrobit cijelog čovječanstva, saopštila je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.