Izvor: Politika, 16.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Putinov vizbadenski rez
Putinov vizbadenski rez Sudeći prema prvim reakcijama odabranih komentatora, sadržaj nemačko-ruskih razgovora na najvišem nivou, između kancelara Angele Merkel i predsednika Vladimira Putina, nije doneo rezultate koje su dve strane priželjkivale. Umesto približavanja stavova o ključnim pitanjima svetske politike, koje je Merkelova, domaćin susreta u banji Vizbaden najavila uoči susreta, pozicije dva pregovarača su, prema ocenama upućenih, ostale nepromenjene.
Uprkos >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << razmeni cveća – Putin je na aerodromu u Frankfurtu darovao domaćici buket i oslovio je na nemačkom, a Merkelova je, uz najavu pomaka ka postizanju rešenja oko spornog plasmana ruskog kapitala na nemačko tržište, nagovestila, izvesno uz blagoslov Vašingtona, mogućnost kompromisa oko postavljanja raketnog štita SAD u istočnoj Evropi – Putin, visoki učesnik "peterburškog dijaloga" nije odustao od zastupanih pozicija u pitanjima koja su razmatrana. Uverio je nemačkog domaćina da će pozicije koje Rusija zastupa u međunarodnoj politici ostati nepromenjene – i po svršetku njegovog mandata.
"Nema povoda da se busate u grudi na osnovu vaših, ovogodišnjih investicija na rusko tržište", doslovce je rekao Putin, da bi uz diplomatski smešak dodao: "...Sedam milijardi evra i nisu neka suma, italijanski energetski koncern ENEL uložio je daleko više."
Presecajući pokušaj Merkelove da stavi naglasak na, za obe strane dobrodošlu, privrednu saradnju – da pripremi gosta za razgovore o gorućim problemima svetske politike – Putin se okrenuo predstojećoj poseti Iranu. Ponovio je stav Moskve da su diplomatski pregovori sa Teheranom svrsishodniji od pooštravanja sankcija koje Zapad zagovara: "...Na kraju krajeva, nema validnih dokaza da Iran razvija sisteme nuklearnog naoružanja... Trebalo bi imati na umu da je Teheran potpisnik Dogovora o neširenju nuklearnog oružja... Izrael – zemlja koja upire prstom u pravcu Irana i sluti zlo – nikada nije stavio svoj potpis pod takav međunarodni dokument."
Posle, kako je zvanično saopšteno, prijateljske razmene suprotstavljenih mišljenja, ili, kako komentatori bez uvijanja ističu, nespremnosti na kompromise, Merkelova i Putin su se okrenuli unapređenju ekonomske saradnje.
Definicija zajedničkog stava o jednoj od četiri ključne teme razgovora, o budućnosti srpske pokrajine Kosovo i Metohija, prepuštena je ministrima inostranih poslova Sergeju Lavrovu i Franku Valteru Štajnmajeru. Izrazili su podršku "naporima posredničke trojke u izradi modela za budući status Kosova i Metohije pod kontrolom Saveta bezbednosti UN, koji će zadovoljiti Beograd i Prištinu".
Kako se u nezvaničnim izjavama posmatrača, sa nemačke strane, slikovito i duhovito ističe, ovogodišnji "peterburški dijalog" – periodične konsultacije Rusije i Nemačke na nivou vlada, koje se po sedmi put priređuju – doneo, je umesto nemačko-ruskog sporazuma, dokaz o oštrini Putinovog političkog reza. Osvrćući se na mesto sastanka, banjski grad Vizbaden, vekovima poznat po tehnici tekstilne štampe, nazvane "vizbadenskim vezom", aforističari su rezultat posete ruskog predsednika okarakterisali kao – Putinov vizbadenski rez.
M. Kazimirović
[objavljeno: 16.10.2007.]







