Izvor: Blic, 17.Okt.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Putin za novu rezoluciju o Iraku

Putin za novu rezoluciju o Iraku

MOSKVA/BAGDAD/VAŠINGTON (Rojters-AP) - Zvanična Moskva spremna je da se saglasi sa donošenjem nove rezolucije Saveta bezbednosti UN o Iraku, izjavio je juče ruski predsednik Vladimi Putin. Ruski predsednik je posle razgovora sa italijanskim premijerom Silviom Berluskonijem u Moskvi rekao da bi nova rezolucija trebalo da omogući nesmetan rad međunarodne inspekcije u Iraku.

'Sve bojazni međunarodne zajednice mogu i moraju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << biti razjašnjene tokom rada inspektora, za koje smo mi čvrsto uvereni da se moraju vratiti u Irak što je pre moguće. Moskva ima u vidu zabrinutost međunarodne zajednice u vezi sa vojnom moći Iraka, a tim međunarodnih inspektora koji će utvrditi stanje treba da što pre otputuje u Bagdad', rekao je Putin.

Moskva se doskora suprotstavljala donošenju rezolucije smatrajući da postojeći dokument predstavlja dovoljnu garanciju da će međunarodna inspekcija efikasno i objektivno istražiti da li Irak raspolaže oružjem masovnog uništavanja. Diplomatski izvori ocenjuju da je Berluskoniju juče uspelo ono što nije britanskom premijeru Toniju Bleru tokom nedavne posete Moskvi.

Irački lider Sadam Husein dobio je novi sedmogodišnji mandat pošto je dobio stopostotnu podršku na referendumu na kojem je bio jedini kandidat.

'Ovo je jedinstvena manifestacija demokratije, koja je superiornija od mnogih režima, čak i za one zemlje koje nas omalovažavaju', izjavio je Izet Ibrahim, potpredsednik Revolucionarnog saveta i 'desna ruka' Sadama Huseina. Bela kuća je još ranije odbacila rezultate referenduma, opisujući isti kao 'trku jednog čoveka'.

'Očigledno ne radi se o veoma ozbiljnom danu, to nije bilo ozboljno glasanje i niko ne smatra da je taj referendum imao kredibiliteta', izjavio je Ari Flajšer, portparol Bele kuće.

Zvanični Bagdad je dan referenduma proglasio za nacionalni praznik, a neposredno po objavljivanju rezultata prestonicom su odjekivali pucnji slavlja.

Na drugoj strani, predsednik SAD Džordž Buš juče je i zvanično potpisao rezoluciju koju je američki Kongres usvojio prošle nedelje, a koja omogućava upotrebu sile protiv Iraka. Egzibicija Sadamovog sina

BAGDAD (Beta-AFP) - Dečak koji je u utorak glasao na referendumu umesto starijeg sina iračkog predsednika Udaija Sadama Huseina dobio je kao nagradu automobil i dve prosečne plate. Udai koji je do biračkog mesta došao novim crvenim 'rols rojsem', zatražio je od Saifa Huseina da glasa umesto njega na šta je ovaj bez premišljanja pristao. S dokumentima predsednikovog sina i u pratnji njegovog obezbeđenja, dečak se uputio ka biralištu, dok je masa aplaudirala. Nakon glasanja, šestogodišnji dečak je od predsednikovog sina dobio ček na 125 dolara, što predstavlja dve prosečne plate u Iraku, i kupon za kupovinu automobila. Udai Sadam Husein je na čelu dnevnika 'Babel' i televizije Mladost i šef je Iračkog olimpijskog komiteta.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.