Pusić: Protestna nota Srbije deplasirana

Izvor: NoviMagazin.rs, 20.Okt.2015, 13:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pusić: Protestna nota Srbije deplasirana

Ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić izjavila je danas da hrvatska policija nije prešla granicu sa Srbijom i da je protestna nota Srbije deplasirana.

"Imam informaciju da hrvatska policija nije prešla granicu, ali mislim da je to (slanje note) zaista deplasirano u ovom trenutku u kojem Hrvatska preuzima sve izbeglice koje dolaze iz Srbije, a kao što je poznato, ne bi morala", rekla je Pusićeva novinarima u Zagrebu povodom najavljene protestne note Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << zbog navodnog ulaska hrvatske policije u srpsku teritoriju.

Ministarka je ponovila da Hrvatska ne želi da zatvori svoju granicu za izbeglice, ali da će to morati ako to odluče druge zemlje - Nemačka, Austrija i Slovenija. Ocenila je, međutim, da zatvaranje granica nije rešenje.

"Ako smo suočeni s time da je Nemačka zatvorila granicu, Austrija zatvorila granicu, Slovenija zatvorila granicu - nemamo šta drugo, nema druge mogućnosti", objasnila je ona i ocenila da bi se time dobilo "gomilanje ljudi u istočnom susedstvu" što nikom nije u interesu.

Pnovila je da rešenje treba tražiti u Grčkoj i Turskoj, odnosno kroz zajedički dogovor EU i Turske.

Moguće je da će Hrvatska graditi ogradu

Šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić kaže da bi Hrvatska mogla da zatvori granice i izgradi ogradu zbog izbeglica, ali da se nada da neće biti prisiljena na tu odluku, prenosi regionalna televizija N1.

"Moguće je graditi i ogradu, ali to nije nešto što mi želimo i što je rešenje problema. Ako Nemačka zatvori granice treba zatvoriti sve po redu. Šta ćemo mi sada? Ostaviti stotine hiljada ljudi u Srbiji da eksplodira?", navodi Pusić.

Prema njenim rečima, za sada nema naznaka da će Nemačka zatvoriti granicu bez dogovora na drugoj strani, sa Turskom.

Ministarka se nada da će se pre tog scenarija pronaći rešenje i postići dogovor.

"Turci hoće novac, na šta imaju pravo, i hoće neke promene u odnosima poput viznog režima", objašnjava Pusić i dodaje da bi Turska trebalo to da dobije bez obzira na izbegličku krizu.

Govoreći o angažovanju vojske na granici sa Slovenijom, hrvatska ministarka je rekla da ne misli da će ta odluka značiti i pogoršanje u odnosima dve zemlje.

Prema njenom mišljenju, problem moraju zajedno rešiti, jer se međusobnim optuživanjem i prebacivanjem problema s jednih na druge ništa ne rešava.

"Ako iz Grčke krene 10.000 ljudi oni će proći ovim putem. Niko ne želi da ostane ni u Hrvatskoj, ni u Sloveniji, ni u Mađarskoj, nego žele da dođu do Austrije i Nemačke", podseća Pusić.

Komentarišući poziv predsednika operativnog tima hrvatske predsednice za pitanja izbegličke krize Mate Granića da se "zelena granica" prema Srbiji potpuno zatvori i pošalje vojska, Pusić je navela da je zelena granica pod kontrolom, da ljudi prelaze granicu na Bapskoj i da misli da je tu došlo do male konfuzije.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.