Pusić: Karamarkove metode me plaše

Izvor: Press, 09.Sep.2015, 14:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pusić: Karamarkove metode me plaše

Hrvatska ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić smatra da lider najuticajnije opozicione Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Tomislav Karamarko pokazuje stavove i političke metode koji je plaše ukoliko dođe na vlast na predstojećim parlamentranim izborima.
          To bi bio povratak na jedno vreme kojeg se bojim, objasnila je Pusić gostujući u emisiji "Novi dan" Televizije >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << N1 Hrvatska. Upitana zašto bi Zoran Milanović bio bio bolji premijer od Karamarka odgovorila da je aktuelni predsednik vlade pokazao da ima sposobnost donošenja odluka i da čuje druge ljude. "Meni je trebalo neko vreme da se navknem da radim sa njim, jer se u početku činilo da ne sluša tuđe mišljenje. Pokazalo se da apsolutno čuje i misli. Možete se pouzdati u njegovu inteligeciju, prepoznaje slabosti koje ima u komunikaciji s ljudima i radi na tome", navela je šefica diplomatije. Za Milanovićevu ocenu da je Karamarko "politčka kukavica, da se skriva u mišjoj rupi i da ne zna engleski" Pusić kaže da je sastavni deo folklora izborne kampanje, ali je dodala da su od toga ozbiljnije druge poteškoće - Karamarkove političke metode i politički stavovi, prepoznavanje prava svih manjina, otvorenost društva, pravo na neslaganje i drugačije mišljenje. Govoreći o izborima, koji bi po svemu sudeći trebalo da budu održani krajem godime, ministrarka ocenjuje da ljudi ne vole da bacaju glasove i kada postoje formirane koalicije one po pravilu povuku glasove tog političkog spektra. "Na ovim izborima mislim da imamo desnicu, levicu i centar", kaže Pusić uverena da bi s HDZ-ovim, eventualnim, dolaskom na vlast bilo ljudi koji se boje. Osim na temu izbora, iznela je svoje mišljenje i o aktuelnoj  izbegličkoj krizi, svojoj kandidaturi za mesto generalnoh sekretara Ujedinjenih nacija... Smatra da nisu sve države u Evropskoj uniji spremane da učestvuju u rešavanju problema izbeglica i navodi da je hrvatska od početka krize rekla da pristaje, jer zna "šta je biti izbeglica". "Postoje dve kategorije država u EU iz perspektive izbeglica. To nisu migranti nego ljudi koji beže od rata. Neke zemlje su tranzicijske i tako ih vide izbeglice, a neke su zemlje destinacije. Ono što EU pokušava da napravi je da izjednači uslove, jer  ako ih se negde prime grubo, a drugde s dobrodošlicom ljudi će ići tamo gde će se lakše snaći", objašnjava Pusic koja je odbacila sugestiju evroparlamentarke Ruže Tomašić o smeštanju izbeglica na hrvatska ostrva. Osvrnula se i kandidaturu za mesto generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za koji je dobila načelnu podršku Kolinde, iako je javna podrska izostala. "Ovaj de Evrope nikada nije imao generalnog sekretara i to se više neće ponoviti idućih 50 godina. To je za nas velika šansa...Ja sam u dva navrata razgovarala o tome s predsednicom i ona je oba puta rekla da bi to za Hrvatsku bilo dobro. Moje je mišljenje da takva stvar nije stranačka, mislim da bi nam bilo dobro i korisno da to obavimo na častan, elegantan i pristojan način. Ne s tolikim izgledom u uspeh nego da se predstavimo na pristojan način", zaključila je Pusić.

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.