Izvor: B92, 21.Jan.2004, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvi rezultati sonde Spirit

Pasadena -- Detaljne analize uzoraka tla sa Marsa, koje je uzela istraživačka sonda Spirit, potvrdile su ono što su naučnici već znali, ali su stvorile i neke zagonetke o geološkoj istoriji "crvene planete", saopštili su naučnici iz kontrole misije. "Mars neće odati svoje tajne tako lako. Biće potrebno mnogo vremena" - izjavio je na konferenciji za novinare Stiv Skajres, glavni istraživač misije.

U uzorcima tla, koje su prošle sedmice uzeli kompleksni Spiritovi instrumenti, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pronađene su velike količine silicijumdioksida i gvožđa, te manje količine sumpora, hlora, kalcijuma i nikla. Slični rezulati utvrđeni su tokom prethodnih misija NASA-e na Mars, ali su naučnici iznenađeni što je otkriven Olivin - mineral koji se obično nalazi u vulkanskim stenama, što bi moglo da znači da je uzorak tla, u stvari, lava izbačena na površinu.

Skajres je rekao da je suviše rano da se spekuliše o tome da li je na Marsu ikada bilo vode u kojoj se mogao začeti život, uprkos ranijim dokazima o postojanju ledenih kapa na ovoj planeti.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.