Izvor: Blic, 28.Avg.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Primirje u svetom gradu

Primirje u svetom gradu

Pripadnici Mehdi armije, sledbenici radikalnog šiitskog sveštenika Moktada al Sadra, započeli su juče predaju oružja i odlaze iz Nadžafa, svetog grada, posle tri nedelje borbi protiv američkih i iračkih snaga.

Istovremeno, na hiljade šiita okupilo se u džamiji imama Alija, dok je iračka vlada prihvatila mirovni sporazum vrhovnog šiitskog sveštenika, velikog ajatolaha Alija Huseinija al Sistanija.

'Moja braćo u Mehdi armiji, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << napustite Kufu i Nadžaf bez oružja, zajedno sa vernicima i u miru', poručio je Al Sadr svojim sledbenicima preko razglasa na džamiji.

Poslušalo ga je na stotine boraca, ostavljajući 'kalašnjikove' i ručne raketne bacače ispred Al Sadrove kancelarije. Vernici koji su ulazili u kompleks najsvetijeg šiitskog mesta držali su se za ruke i ljubili su vrata na ulasku.

'Izgleda da smo došli do konačnog rešenja', rekao je narednik Kris Kent iz Prve armije. Svega 24 sata pre polaska Al Sistanija na marš mira u borbama u Nadžafu poginulo je 90 osoba. Iako nema zvaničnih izveštaja, veruje se da je u poslednje tri nedelje u ovom gradu život izgubilo najmanje 500 osoba.

Na drugoj strani, američki predsednik Džordž Buš prvi put je priznao da je loše procenio kakvi će biti uslovi u postratnom Iraku, piše 'Njujork tajms'.

Prema podacima Pentagona, od početka invazije u Iraku je poginulo 969 američkih vojnika, od čega čak 828 nakon 30. aprila prošle godine, kada je proglašen kraj većih vojnih dejstava. A. P.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.