Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Dec.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Preminuo arhitekta Sidnejske opere
KOPENHAGEN - Slavni danski arhitekta Jern Ucon, poznat pre svega po nadaleko čuvenoj Sidnejskoj operi, umro je u subotu u 90. godini u Kopenhagenu.
Odajući mu priznanje, danski ministar kulture Karina Kristensen rekla je da će "Ucon ostati zapamćen kao jedan od Danaca koji su svojim velikim talentom postavili Dansku na mapu sveta".
Rođen 9. aprila 1918. u Kopenhagenu, diplomirao je arhitekturu na Akademiji lepih umetnosti u danskoj prestonici 1942. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Godine 1957, iako nepoznat, pobedio je na međunarodnom konkursu za izgradnju nove opere u Sidneju.
Završeno tek 1973, ovo čuveno zdanje, simbol Sidneja i Australije, građeno je u ekspresionističkom stilu, sa serijom ogromnih betonskih "školjki" koje formiraju krov gradevine. Zgrada opere pokriva 18.000 kvadratnih metara zemlje i lezi na 580 postavljenih stubova u moru.
Među ostalim građevinama koje je Ucon projektovao je i zgrada parlamenta u Kuvajtu (1985).
Ucon, koji važi za arhitektu inovativnog duha, dobitnik je i nekoliko međunarodnih nagrada kao što su medalja Alvaro Alto i Pricerova nagrada, najveća nagrada u svetu arhitekture, koja mu je uručena 2003.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
















