Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Avg.2009, 12:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predstavnički dom ograničava plate na Vol stritu
VAŠINGTON - Predstavnički dom Kongresa SAD izglasao je danas nametanje ograničenja na plate direktora kompanija s Vol strita pošto je devet banaka koje su dobile pomoć države za izlazak iz krize, isplatilo bonuse zaposlenima i do miliona dolara.
Nošen nezadovoljstvom javnosti, ali i prkoseći sugestiji predsednika SAD Baraka Obame da bi vlada trebalo da se osloni na podsticanje, a ne na mešanje kako bi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se zauzdale velike plate i bonusi, Predstavnički dom je usvojio zakon sa 237 glasova "za" i 185 "protiv". Senat će o zakonu glasati u septembru, posle letnje pauze.
"Ovde vlada ne preuzima korporativni sektor... To je izjava američkog naroda da je vreme da se vratimo na pravi kurs", rekao je poslanik iz redova demokrata Melvin Vat.
Glasanje
Glasanje je usledilo dan pošto je njuroški državni tužilac izvestio da su najveće američke banke dodelile skoro 4.800 miliona dolara bonusa 2008. godine, čak i kada im je profit smanjen i kada su primile pomoć vlade.
Kancelarija tužioca je saopštila da je banka Sitigrup (Citigroup), koja je dobila pomoć od 45 milijardi dolara i čiju trećinu sada poseduje vlada, dala 738-ici svojih zaposlenih bonuse u vrednosti od najmanje milion dolara, iako je te godine izgubila 18,7 milijardi dolara.
Zakon predstavlja prvi korak u okviru Obaminog plana da se poveća nadzor nad finansijskim institucijama, ali ide i dalje od njegovih namera.
Obama je rekao da će davanje prava glasa deoničarima o pitanju plata i smanjenivanje uticaja menadžmenta na pakete nadoknada smanjiti velike isplate bonusa zabeležene u nekim bankama.
Zakon sadrži Obamin predlog da deoničari dobiju neobavezujuće pravo glasa o paketima nadoknada i da se zabrani direktorima odbora za nadokandu da imaju finansijske veze s kompanijom i njenim izvršnim direktorima.
Zabrane
Ali ide i dalje time što zabranjuje plaćanje inicijativa koje ohrabruju zaposlene da preduzimaju finansijske rizike koji bi mogli da ugroze ekonomiju ili održivost date institucije.
Demokrata Barni Frenk, koji je predložio zakon, rekao je da je dodatni propis neophodan kako bankari ne bi bili nagrađeni samo kada preduzimaju velike rizike. On je rekao da kada stvari krenu nagore, kompanija gubi novac i ekonomija trpi, ali ne i donosioci odluka.
Republikanci su se usprotivili zakonu navodeći da bi ograničenja trabalo da važe samo za banke koje su primile pomoć vlade. Ovako će se zakon primenjivati na sve kompanije čija vrednost iznosi više od milijardu dolara.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Predstavnicki dom ogranicava plate na Vol stritu
Izvor: Economy.rs, 01.Avg.2009
Predstavnicki dom Kongresa SAD izglasao je danas nametanje ogranicenja na plate direktora kompanija s Vol strita posto je devet banaka koje su dobile pomoc drzave za izlazak iz krize, isplatilo bonuse zaposlenima i do miliona dolara.






